?

WordPress, PHP yazılım dili ile yazılmış ve açık kaynak kodlu (Open Source) olarak geliştirilen bir web yazılımıdır. WordPress ile hiçbir kodlama bilgisi sahibi olmadan profesyonel olarak web siteler oluşturabilir ve oluşturulan web sitelerini yönetebilirsiniz. Dünya üzerinde birçok bilindik markanın bile web site altyapısını oluşturan bu sistemi tabi ki bu şekilde kısa bir tanımlama ile bırakmak Atlihans ekibi olarak bize yakışmaz. Bu yüzden WordPress nedir konusu hakkında biraz daha detaya inmeyi düşünüyorum.

WordPress genel olarak tek isim altında değerlendirilir. Ancak internet dünyasında WordPress’i kullanabileceğiniz iki farklı hizmet vardır. Bunlardan birincisi “WordPress.com” ve ikincisi ise “WordPress.org” hizmetleridir. Peki, bu iki hizmet arasında ki fark nedir?

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark Nedir?

Aslında genel olarak iki sistem ile de WordPress altyapısını kullanarak web sitesi oluşturulabiliyor. Ancak iki sistemin de sağladığı hizmetler farklıdır. İnternet üzerinde sıkça sorulan bu soruyu, “Web Tasarım” kategorimiz altında detaylı bir başka yazı ile ele alacağız. Ancak kısaca bu konuya bu başlık altında da değinmek istiyorum.

WordPress.com üzerinden kolaylıkla “https://sizinblogunuz.wordpress.com” uzantılı bir blog açmanız mümkün. Ancak ücretsiz bir şekilde yararlandığınız bu hizmette WordPress’in nimetlerinden faydalanmanız pek mümkün olmuyor. Ücretli olarak alan adı ile birlikte ekstra özelliklerden faydalanmanız mümkün olabiliyor ancak yine de kanımca yeterli esneklik maalesef sağlanamıyor.

WordPress Nedir? Nerede Kullanılır?

WordPress.org ise bizlere yazılımı açık kaynak kodlu bir şekilde sunuyor. Bu yazılımı kendi sunucumuzda çalıştırdığımızda ise istediğimiz şekilde tema, eklenti vb. ayarlar ile web sitemizi kişiselleştirebiliyoruz. Hatta kodlama bilgisi ile kendi eklenti ve temalarımızı yazmamız bile mümkün oluyor. Olaya bu açıdan baktığımızda kullanılabilirliği en yüksek olan seçenek WordPress.org oluyor.

WordPress Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

WordPress, bizlere hiçbir şekilde kodlama bilgisi gerektirmeden hayalimizdeki web sitesini kurmamızı sağlar. Bunun için sadece PHP destekli bir alan adı (domain) ve sunucu (hosting) yeterlidir. Web sitesinin kurulumunda herhangi bir şekilde kod bilgisi gerektirmediği gibi aynı zamanda yönetiminde de herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duyulmaz.

WordPress bünyesinde barındırdığı bu ücretsiz özellikler sayesinde sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisi olmaya başarmıştır. Dünya üzerinde benzeri olanakları sağlayan içerik yönetim sistemleri (CMS) bulunur. Ancak aralarında en avantajlı ve en çok kullanılanı WordPress’tir. Bu istatistikler ile kanıtlanmış bir gerçektir. İnternet dünyasında ki web sitelerin yaklaşık olarak %30 gibi bir kısmını WordPress altyapısını kullanan web siteler oluşturmaktadır. Bu haliyle WordPress’in internet aleminde yeni bir devir başlattığını söylemek mümkündür. Zira eskisi gibi web sitesi oluşturmak kodlama bilgisi gerektirmediği için internette bulunan bilgi paylaşımı da yüzdesel olarak oldukça artmıştır. Artık sadece kurumsal amaçlı değil kişisel amaçlı blogları da internette görmemiz mümkün.

WordPress ile Neler Yapılabilir?

WordPress aslında portal, forum, sosyal medya gibi içerik yönetim sistemleri (CMS) arasında yer alan bir blog yazılımıdır. Ancak blog yazılımı olmasına bakmayın, esnek yapısı dolayısıyla her türlü web site altyapısını oluşturabilecek yeteneğe sahip bir yazılımdan bahsediyoruz. Zira WordPress ile yapılabilecekler ancak hayal gücüyle sınırlıdır.

WordPress altyapısını kullanılarak kişisel bloglar haricinde forum, haber, portal, kişisel siteler, video siteleri, sosyal medya siteleri, kurumsal vb. birçok alanda web siteleri oldukça kolay bir şekilde kurulabilmektedir. Bu siteleri kurarken kullanılacak olan tema ve eklentiler arasında gayet iyi iş çıkaran ücretsiz seçenekler olduğu gibi aynı zamanda profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan seçenekler de mevcuttur. Bunlar arasında tercih yapılıp oldukça kolay bir şekilde web sitesi sahibi olunabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Cloudflare nedir ve ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz