Ana Sayfa Web Tasarım WordPress mi? Blogger mı? Hangisini Tercih Etmeli

WordPress mi? Blogger mı? Hangisini Tercih Etmeli

0
39

?

Bir blog sayfası açmak neredeyse herkesin düştüğü ikilem; “ mi mı” sorusudur. Eğer siz de bu ikileme düştüyseniz kesinlikle doğru yerdesiniz. Hangisini tercih etmeniz konusunda Atlihans olarak sizlere yardımcı olacağız.

Daha öncesinde “WordPress Nedir? Nerede Kullanılır?” başlıklı yazımızda sizlere WordPress konusunda detaylı bilgiler yer vermiştik. Aynı zamanda böyle bir yazının geleceğini de zaten söylemiştik. Şimdi ise biraz da Blogger yapısını inceleyelim;

Blogger Nedir?

Blogger, Google tarafından ücretsiz bir şekilde kullanım sunulan bir mikro blog servisidir. Eğer bir Google hesabınız varsa Blogger ile kolaylıkla bir blog sahibi olabiliyorsunuz. Başka herhangi bir şeye ihtiyaç duymuyorsunuz. Blogger’ın ne olduğunu anladığımıza göre artık avantaj ve dezavantajlarını maddeler halinde belirtelim;

  • Aslında belirtmek gerekirse Blogger’ın en büyük avantajı tamamen ücretsiz olarak kullanım sunması. Diğer tüm avantaj olarak belirttiğimiz konular da direkt olarak ücretsiz olması ile alakalı zaten.
  • Blogger ile sadece “https://denem.blogspot.com/” şeklinde sub domain olarak kullanım sağlamıyor. Aynı zamanda ücretli olarak satın aldığınız domain adreslerinizi de Blogger’a yönlendirerek kullanabiliyorsunuz.
  • Blogger’ın en büyük avantajlarından birisi bandwidth (trafik) derdinin olmaması. Blogger, Google sunucularını kullandığından dolayı web siteniz anlık olarak ne kadar kullanıcı alırsa alsın herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamazsınız.
  • Yine aynı şekilde siteniz Google sunucularında barındığından dolayı herhangi bir şekilde DDos saldırılarından etkilenmezsiniz. Aynı zamanda benzeri şekilde başka güvenlik açıklarından da etkilenmezsiniz.
  • Blogger kişiselleştirme olarak WordPress’e göre biraz daha kısıtlı. Blogger bünyesinde bulunan hazır temaları kullanmak isteyen kişiler için oldukça iyi olabiliyor. Ancak kendinize göre kişiselleştirme yapmanız gerekirse en azından HTML ve CSS gibi yazılım dillerine hakim olmanız gerekiyor. Bana göre kullanım kolaylığı açısından bu benim için bir dezavantaj olarak nitelendirilebilir.
  • Blogger’da içerik kısıtlaması vardır. Eğer Blogger’ın kullanım politikalarına uymazsanız blogunuz ansızın kapatılabilir. Web siteniz Blogger tabanlı olduğundan dolayı başka bir yerde de barındıramayacağınızdan dolayı büyük sıkıntılar çıkabilir.

WordPress mi? Blogger mı? Hangisini Tercih Etmeli

Yukarıda bulunan maddelerde aklıma geldiği kadarıyla Blogger’ın özelliklerinden bahsettim. Genel anlamıyla önemli konulara değindim ve çok fazla detaya yer vermedim. Şimdi hangisini tercih etmelisiniz konusuna biraz değinelim.

Daha önce maddeler halinde belirttiğim gibi Blogger’ın en büyük avantajı tamamen ücretsiz olarak web sitenizi yayınlamak olacaktır. Ancak ücretsiz olmasının yanında WordPress’e göre birçok dezavantajı mevcuttur. Misalen blogunuzda reklam yayınlamak istediğiniz zaman istediğiniz şekilde kullanıcı analizi yapıp web sitenizin istediğiniz bölgesinde reklam yayınlamaya dair çalışmalar yapmanız biraz zordur. Bunu WordPress ile sadece bir eklenti ve birkaç tıklama ile yapabilecekken Blogger sisteminde kodlarla boğuşmak durumunda kalırsınız. Blogger’da istediğiniz temayı elde etmek için de yine aynı şekilde kodlama bilgisinden yararlanmak gerekiyor.

Yani kısaca belirtmeliyim ki WordPress’in tercih edilmemesinde ki en büyük sebep ücretli olmasıdır. Ücretli olmasının sebebi ise Hosting (Sunucu) ve Domain (Alan Adı) ihtiyacı olmasıdır. Bu konuda yine detaylı bilgi içeren bir yazı hazırlayacağım. Ondan önce belirtmeliyim ki bu ihtiyaçları karşılamak aslında o kadarda yüksek bütçeler gerektirmez. Çoğu zaman başlangıçta 100 lira gibi ücretler ile senelik olarak bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Web siteniz büyüdükçe tabi barındırma ücretleriniz artacaktır. Ancak web siteniz büyüdükçe elde ettiğiniz gelirde artacaktır. Sadece Adsense gelirleri ile web sitenizin masraflarını karşılayıp hatta üstüne oldukça iyi bir şekilde gelir elde edebiliyorsunuz.

Bu durumlar göz önüne alındığında bizler için en avantajlı seçim her zaman için WordPress oluyor. Eğer daha profesyonel web siteleri elde etmek istiyorsanız sizin de tercihiniz kanımca WordPress olmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan WordPress Nedir? Nerede Kullanılır? başlıklı makalemizde wordpress ile neler yapılır, wordpress ne işe yarar ve wordpress nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz