Ana Sayfa Sosyal Medya Twitter ‘da  Paylaşılan JPEG Görüntülerinin Kalitesi Artık Düşmeyecek

Twitter ‘da  Paylaşılan JPEG Görüntülerinin Kalitesi Artık Düşmeyecek

0
2
Twitter 'da  Paylaşılan JPEG Görüntülerinin Kalitesi Artık Düşmeyecek

‘da  Paylaşılan Görüntülerinin Kalitesi Artık Düşmeyecek

Popüler sosyal medya platformu Twitter, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak amacıyla yeni bir değişikli yaptığını duyurdu. JPEG görüntü dosyalarını işleme biçiminde yapılan değişiklikle, artık paylaşılan fotoğrafların kalitesi düşmeyecek. Ancak bu güncelleme, sadece web site ile sınırlı olacak.

Twitter mühendisi Nolan O’Brien, hesabından paylaştığı bir tweet’ le artık JPEG kodlamasının web arayüzü üzerinden yüklenen resimlerde korunacağını açıkladı. Daha önce paylaşılan görüntü dosyaları yüksek kalitede ise JPEG’ler %85 korumayla JFIF kalitesine dönüştürülüyordu. Bu nedenle de görsellerin kalitesinde gözle görünür bir düşüş yaşanıyordu.

Twitter 'da  Paylaşılan JPEG Görüntülerinin Kalitesi Artık Düşmeyecek

O’Brien duyurusunda bazı önemli uyarılar da yaptı. Twitter akışınızda gördüğünüz önizlemeleri ve küçük resimleri yine sıkıştırılmış ve kalitesi düşürülmüş olarak göreceksiniz. Ancak resmi tam boyutlu olarak görüntülediğinizde farkı anlayabileceksiniz. Aslında bu, bitmap kodlamanın olduğu gibi korunacağı, ancak önceden olduğu gibi EXIF verilerinin sıkıştırılmamış JPEG dosyalarından kaldırılmaya devam edileceğini gösteriyor.

O’Brien’a görüşüne göre dosya boyutu 5 MB’ın üzerinde veya bir boyutu 4096 pikselin üzerinde olan resimler, yine dönüştürülecek ve kalitesini kaybedecek. Hatta  döndürülen veya üzerinde değişiklikler yapılan görüntüler de dönüştürülerek kalitesini kaybedecek.

Aslında güncelleme ufak bir değişiklik gibi görünüyor ancak O’Brien’in tweet’ine eklediği örnek görsele bakılırsa, bu gelişme fotoğraf tutkunları ve Twitter üzerinden tasarımlarını paylaşan profesyonel fotoğrafçılar için büyük yenilik olacak.

Bir önceki yazımız olan 2019 Yılının En Popüler TikTok Videoları başlıklı makalemizde 2019'un en popüler tiktok videoları, en popüler tiktok videoları ve TikTok hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz