Ana Sayfa Teknoloji Türkiye ‘dijital dönüşüm’ün neresinde?

Türkiye ‘dijital dönüşüm’ün neresinde?

0
43

Dünya ekonomisinde gelecek ‘’ çevreninde şekilleniyor. Peki Türkiye dijitalleşmenin neresinde ve dijital dönüşüme ne kadar hazır? Türkiye’nin önde gelen yazılım firmalarından Etiya’nın CEO’su Aslan Doğan, dijitalleşmenin sunduğu fırsatları değerlendirdi.

Türkiye 'dijital dönüşüm'ün neresinde?

Son senelerde sıkça duymaya başladığımız dijital dönüşüm tabiri caizse pek çok sektörde oyunun kaidelerini değiştiriyor. Bugün dünya genelinde pek çok müessesesel şirket bu alandaki çalışmalarını hızlandırmış vaziyette.

Geçtiğimiz dönemde ‘Türkiye’nin Endüstride Dijital Dönüşüm Yetkinliği’ isimli raporunu yayınlayan TÜSİAD, dijital dönüşüm sürecinde Türkiye’nin artıları ve eksilerinin vurgulamıştı.

Mevzubahis rapora göre, endüstride dijital dönüşüm yolculuğunda karşılaşılan engeller açısından gelişmiş ülkelerden değişik olarak Türkiye’deki şirketler yatırım öncesi ve tasarılama dönemindeler.

Peki gelişmiş ülkelerdekinin aksine Türkiye’deki müesseseler neden hala dijitalleşme hesabına ihtiyaç duyulan adımları atmış değiller? Etiya’nın CEO’su Aslan Doğan’a göre, Türkiye’deki ekosistem eksikliği bunun ana nedenlerinden biri.

“DİJİTALLEŞMEYİ MÜESSESENİN DIŞ YAPISINI DEĞİŞTİRMESİ OLARAK İDRAK EDİYORUZ”

Dijitalleşme alanında Türkiye’nin ciddi fırsatlar kaçırdığını düşündüğünü belirten  Doğan, “Dijitalleşmeyi müessesenin dış yapısını değiştirmesi olarak idrak ediyoruz. Oysa dijitalleşme geçiş kuşağının yaptığı yeni bir iş modeli” diye konuştu.

Dünyadaki dijitalleşme yatırımlarına mukayese et Türkiye’nin geride olduğunun ve bunun temel nedeninin müşteriyi anlamamak olduğunun vurgulayan Doğan, “Dijitalleşmede öncü olan Apple, Amazon veya Google gibi müesseselere bakın veyahut tamamiyle üzerine ilerleyen UBER gibi yeni çıkan şirketlere bakın son kullanıcı tecrübesinin ön tasarıda olduğu bir hayat felsefesi görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

“DİJİTALLEŞME MÜŞTERİ SADAKATİNİN ANAHTARI”

Dijitalleşmenin müşteri sadakatinin anahtarı olduğunu belirten Doğan, “Şu anda firmalar müşteri sadakati oluşturmak için çok ciddi bütçeler ayırıyorlar. Fakat ananesel iş yapış tarzlarını değiştirmedikleri için bütçelerinin büyük bir bölümü operasyonel fiyatlara gidiyor” diye konuştu.

“DİJİTALLEŞME MÜESSESELERİN PERHİZE GİRMESİ”

Dijitalleşmeyi müesseseler için perhize girmek olarak tanımlayan Doğan, veri merkezli yaklaşım ile markaların daha az harcama ile müşterisini daha iyi tanıyabileceğini ve bu sayede müşteri sadakatini yapabileceğinin vurguladı.

Dijitalleşmenin bilhassa perakende alanında ciddi fırsatlar sunduğunu belirten Doğan, “Perakendeye baktığımızda müşteri tecrübesi ikinci tasarıda. Mağaza tasarımı var fakat müşterinin orada yaşayacağı tecrübe ölçülerek geliştirilebilir. Ölçme ise data ile olur. Data dediğimiz vakit da dijitalleşme ile olur” dedi.

“GÜVENLİK KAMERASI KOYUYORUZ AMA O KAMERAYI USLANDIRMIYORUZ”

Deneyimin önem vermemesi altında yatan en büyük nedenin teknoloji yatırımlarının yapılmamış olması olduğunu belirten Doğan, “Mağazanın güvenliği için güvenlik kamerası koyuyoruz ama o kamerayı uslandırıp bu arada gelen müşterinin duygusunu ölçebileceğimiz bir yapıya erişmesini sağlamıyoruz” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Qualcomm 215 tanıtıldı! Şarj etme süratini ikiye katlıyor başlıklı makalemizde hızlı şarj, Qualcom ve Qualcomm 215 hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz