Türk Telekomun Görme Engelli vatandaşlar İçin Geliştirdiği Eyesense Uygulamasına Renk Tanıma Özelliği Eklendi

Türk Telekomun Görme İçin Geliştirdiği Uygulamasına Eklendi

tarafından görme engelli insanların hayatlarını kolaylaştırmak için geliştirilen EyeSense uygulamasına, kullanıcıların nesnelerin renklerini öğrenmelerini sağlayacak ‘Renk Tanıma’ adında yeni bir özellik eklendi.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya göre, şirket, uygulamayı “renk tanıma” özelliğiyle zenginleştirdi ve EyeSense’ nin ara yüzünü yeniledi.

Türk Telekomun Görme Engelli vatandaşlar İçin Geliştirdiği EyeSense Uygulamasına Renk Tanıma Özelliği Eklendi

Türk Telekom’un geçtiğimiz yıl yayınladığı sesli uyarı sistemi odaklı EyeSense uygulaması, gündelik hayatlarında bir çok zorlukla mücadele etmek zorunda kalan görme engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Görme engelli insanların toplumsal hayata alışması açısından büyük bir öneme sahip olan EyeSense uygulaması, aynı zamanda bu vatandaşların sosyal medyada da aktif olarak yer almalarını sağlıyor. Kısa sürede geniş bir kullanıcı tabanına ulaşan uygulamaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi yepyeni özellikler eklendi.

Renk tanıma özelliği sayesinde kıyafetlerinin veya etraflarındaki objelerin renklerini öğrenmek isteyen görme engelli bireyler, telefonlarını ilgili nesnelere yönelterek sesli komut sistemiyle renklerin tanımını duyabiliyor.

Türk Telekomun Görme Engelli vatandaşlar İçin Geliştirdiği EyeSense Uygulamasına Renk Tanıma Özelliği Eklendi

Uygulama şu anda görme engellilerin etraflarındaki nesneleri tanımlamasına yardımcı oluyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarını dokundukları bir nesneye doğrultuyor. Binlerce objenin tanımlı olduğu EyeSense uygulaması ise nesnenin ne olduğunu sesli uyarı sistemiyle görme engellilere iletiyor. Türk Telekom’un platforma eklediği ‘Renk Tanıma’ özelliği de işte bu mantıkla çalışacak.

 

Bir önceki yazımız olan Xiaomi' nin Kablosuz Şarj İle Çalışan Isıtıcı Bardağı başlıklı makalemizde bardak, ısıtıcılı bardak ve şarj ile çalışan bardak hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz