TIME Dergisi Yılın Kişisini Açıkladı: Genç İklim Aktivisti Greta Thunberg

TIME Dergisi Yılın Kişisini Açıkladı: Genç İklim Aktivisti

1927 yılından bu yana Yılın İnsanı’nı seçen Time Dergisi, 2019 yılında olarak Greta Thunberg’i seçti. 16 yaşındaki iklim aktivisti kız, iklim krizine karşı başlattığı hareketle bütün dünyada sesini duyurmayı başardı.

ABD’de çıkan Time dergisi, 2019’da Yılın Kişisi olarak Greta Thunberg’i seçti. 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, Yılın Kişisi sıfatıyla Time dergisinin kapağında yer aldı.

Greta Thunberg, iklim krizine karşı İsveç Parlamentosu’nun önündeki tek başına yürüttüğü eylemlerle ilk defa insanların ilgisini çekmeyi başarmıştı. İklim krizi ile çok erken yaşlarda ilgilenmeye başlayan Thunberg, 11 yaşında iklim krizine engel olamayacağını düşünerek depresyona girmiş. Bu depresyon döneminde yemek yemeyen ve konuşmayan Greta’ya otizmin bir türü olan asperger sendromuna yakalanmıştı.

TIME Dergisi Yılın Kişisini Açıkladı: Genç İklim Aktivisti Greta Thunberg

Şu anda dünyaca ünlü olan Greta Thunberg, aslında 2018 yılında insanların gündemine girdi. İklim değişikliğine karşı bir şeyler yapması gerektiğini düşünen genç iklim aktivisti, cuma günleri okula gitmeyerek İsveç Parlamentosu önünde tek başına eylem yapmaya başladı.

İsveç Parlamentosu önünde yaptığı eylemlerde ilk başlarda yalnız olan Greta Thunberg, zaman içinde başka insanlardan da destek görmeye başladı. İlk önce İsveç’teki akranları tarafından iklim krizine karşı protestosu ilgi gören Thunberg, daha sonra bu hareketin ülkesinin sınırları dışına yayılmasına için de çalışmalara başladı.

2018’de Greta Thunberg’in başlattığı “gelecek için Cuma” eylemleri 270 şehirde gerçekleştirildi. 270 şehirde gerçekleştirilen bu eylemlere 70 binden fazla öğrenci Cuma günleri okula gitmeyerek katıldı.

TIME Dergisi Yılın Kişisini Açıkladı: Genç İklim Aktivisti Greta Thunberg

Greta Thunberg, gerçekleştirilen eylemlerde adını duyurduğu gibi Milletler Zirvesi’nde yaptığı konuşma ile de insanların hafızalarında kazınmayı başardı. Milletler Zirvesi’nin ardından Dünya Ekonomi Forumu ve Avrupa Komisyonu’nda da iklim krizi ile ilgili olarak bir konuşma yaptı.

2018 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 25 gencinden biri olarak seçilmiş olan Greta Thunberg, 2019 yılında da yine Time dergisi tarafından yılın kişisi seçildi.

Greta Thunberg, dünyanın dört bir yanındaki iklim krizi protestolarına katılmaya devam ediyor. İklim krizine karşı mücadelenin simgesi haline genç kız iklim krizine karşı ülkelerin yöneticilerinin gerekli önlemleri alıp, değişim gerçekleşene kadar mücadele etmeye kararlı olduğunu da sık sık belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Ünlü Kahin Baba Vanga’nın 2020 Yılı İle İlgili Kehanetleri başlıklı makalemizde Baba Vanga, Baba Vanga'nın 2020 yılı ve Baba Vanga'nın kehanetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz