Ana Sayfa Seo Temel SEO Denetimi Yapmak

Temel SEO Denetimi Yapmak

0
31

Temel SEO Denetimi Yapmak

Temel SEO Denetimi Yapmak

Sitenizde SEO gayretlerinizi gölgede bırakacak veya ziyaretçilerinizi rahatsız edecek problemlerden uzak durmalısınız. Bu problemleri temel site denetimi gerçekleştirerek bulmanız gerekmektedir. Önceden sitenizde hiç denetim yapmadıysanız geç kalmadınız. Bu muhteva sayesinde temel denetimi yapmayı öğrenebileceksiniz.

Siteler oldukça karmaşıktırlar. Her vakit bir yer de bir şekilde problemler bulunur. Ehemmiyetli olan bunların farkında olup olmadığınızdır. Bunu muvaffak olabilmek için düzenli olarak site denetimi gerçekleştirmelisiniz. Sitenizde küçük veya büyük ne tür bir meselenin olduğunu ancak denetim yaparak bulabilirsiniz.

Site Denetimi Nedir?

Bir site denetimi sitenizi teknik istikametten ve kullanıcı tecrübesi ve SEO problemleri açısından tahlil faktörüz mananına gelir. Site denetiminin çok değişik yararları vardır. Bunlardan şu şekilde söz etmek olasıdır:

 • Sitenizin organik aramadaki trafik potansiyelini engelleyen nedenlerin bulunması
 • Dönüşüm ve satış ile ilgili engellerin belirlemesi
 • Ziyaretçilerin kafasını karıştıran elementlerin bulunması
 • Teknik yetersizliğin giderilmesi

Elbette bu tür problemleri bulmak yalnızca işin yarısını gerçekleştirmektir. Bunları bulduktan sonra onları çözmeniz gerekir. Bu yazıda yer alan adımları izleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar işlemler karmaşık gözükse dahi doğru adımlarla hepsini kolayca halledebilirsiniz.

Hazırlık Evresi

Ahrefs kullanıcısı olmanız vaziyetinde Site Audit aracında yeni bir proje oluşturmanız gerekir. Site Audit aracı sitenizde yer alan tüm sayfaları tanımlanmış olan problemlerine karşı kontrol eder.

Şayet elinizde Ahrefs yoksa bu vaziyette kaygı etmemelisiniz. Zira bu denetim isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek bir denetimdir. Bu yazı dahilinde kullanmanız şart olan diğer araçlar şu şekildedir:

 • Google Analytics
 • Google Mobil Uyumluluk Test2 Aracı
 • Google PageSpeed Insights
 • WordPress için All in One SEO >
 • Readable veya Grammarly
 • Google Search Console
 • Screaming Frog
 • SemRush – 15 Günlük Pro sürümü fiyatsız kullanabilirsiniz.

Bu site denetim sürecinin yeni başlayanlar için olduğunu unutmamalısınız. Sitenizde denetim gerçekleştirmek için yapabileceklerinizin bir hududu yoktur. Site denetimi teknik ve karmaşık bir iştir. Daimi problemlerle boğuşmak zorunda kalırsınız. Uğraştığınız her meselenin ehemmiyetli olmasına da gerek yoktur. Büyük veya küçük tüm meselelerle başa çıkmanız gerekir.

Her şey SEO konusunda değildir. Daha karmaşık şeylerle uğraşmak istiyorsanız SEO denetimi yapmanız gerekir. Bu yazının emeli ise site denetimi konusunda size yardımcı olmaktır. Google’da daha yüksek sıralamalara sahip olmak istiyorsanız ve rastgele bir SEO tecrübenine sahip değilseniz bu yazıda anlatılanları kullanabilirsiniz.

1. Gezinti Ögelerinin Kontrol Edilmesi

Bir gezinti ögesine sahip olmayan bir siteyi hayal etmeye çalışın. Bir menü olmadan aradıklarınızı bulabilmeniz çok kolay değildir. Bu yüzden ziyaretçilerinize manalı gelen bir menü oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz menünün mantıksal olması ve kullanıcı tecrübesi açısından problemli olmaması gerekir.

Sitenizin ana sayfasına gittikçe burada yer alan menüyü incelemelisiniz ve şu sualleri sormalısınız:

 • Her şey net mi?
 • Tüm ehemmiyetli sayfalara link içeriyor mu?
 • Gereksiz unsurlardan arınmış mı?
 • Bir probleme sahip olan kullanıcıların benimle iletişime geçmesini kolaylaştırıyor mu?

Bu suallere vereceğiniz cevap verir hayır ise bu vaziyette sitenizin menüsünü gözden geçirmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için sitenizin akışını kontrol faktörüz gerekir. Neyin ehemmiyetli olduğunu belirlemeli ve bunlara ana menüde yer vermelisiniz.

Sitenizi inceleme ile ilgili objektif olamıyorsanız bu vaziyette müşterilerinizden veya arkadaşlarınızdan destek almalısınız. Değişik insanlarla bu çalışmayı yaparak sitenizin ne vaziyette olduğunu daha rahat görebilirsiniz. Ancak insanlar hataları söyleme ile ilgili istekli olmayabilirler. Bunun için kritik bir şekilde sitenizi açıklayacak birilerini bulmalısınız.

 

2. Mobil Uyumluluğun Kontrol Edilmesi

Web ortamında yer alan kullanıcıların takriben %50’si siteleri mobil aletlerden ziyaret etmektedirler. Bunun manası bir hayli insanın sitenizi mobil aletlerden görüntüleyecek olmasıdır. Buna ek olarak Google’da yapılan aramaların yaklaşık %60’ı mobil aletlerden gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden sitenizin mobil arkadaşı olması gerekir.

Sitenize kaç insanın mobilden geldiğini merak ediyorsanız Google Anayltics aracını kullanabilirsiniz. Hedef Kitle > Mobil > Genel Bakış bölümüne giderek sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ne kadarının mobilden geldiğini görebilirsiniz.

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını öğrenebilmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanmalısınız. Burada ana sayfanızı kontrol faktörüz doğru olacaktır. Zira ana sayfanız mobil arkadaşıysa büyük ihtimalle sitenizin geri kalan bölümü da mobil duyarlı olacaktır. Ancak sitenizde ansızın fazla platform kullanıyorsanız her ikisini de test2 faktörüz gerekir.

Siteniz mobil arkadaşı değilse bu vaziyette bir geliştirici ile anlaşıp sitenizi mobil arkadaşı yapmalısınız. Bu sayede mobilden gelen ziyaretçileri kaçırmamış olursunuz.

3. Robots.txt Dosyasının ve Site Haritasının Kontrol Edilmesi

Robots.txt dosyası arama motorlarına sitenizde taranacak ve taranmayacak unsurları bildiren kolay bir metin dosyasıdır. Bir site haritası arama motorlarına sitenizin yapısını manaya ile ilgili yardımcı olan bir XML dosyasıdır.

Sitenizde bir robots.txt dosyası varsa bu dosyaya example.com/robots.txt bölümünden erişebilirsiniz. Sitenizin site haritasına ait linki ise robots.txt dosyasından bulabilirsiniz. Şayet bulamazsanız sitenizin kök dosyasını kontrol etmelisiniz.

Sitenizde bu iki dosyanın olması son derece ehemmiyetlidir. Ancak bunların koşul olmadığını bilmelisiniz. Siteniz oldukça küçük bir siteyse bu dosyalarla zaman kaybetmemelisiniz. WordPress kullanıyorsanız All in One SEO Pack yada Yoast SEO gibi eklentilerden destek alarak robots.txt ve site haritası dosyalarını kolayca oluşturabilirsiniz.

WordPress kullanmıyorsanız Google’da robots.txt oluşturucu ve site haritası oluşturucu şeklinde arama yapmalısınız. Size bu konuda yardımcı olabilecek yüzlerce fiyatsız aracı bu şekilde bulabilirsiniz.

 

4. HTTPS Vaziyetinin Kontrol Edilmesi

HTTPS sitenizin data transferi açısından güvenli olduğunu gösterir. Bir sitenin HTTPS kullanıp kullanmadığını adres çubuğundaki kilit işaretinden anlayabilirsiniz. Sitenizde bir kilit işareti yoksa daha bir SSL sertifikasına sahip değilsiniz demektir.

HTTPS neden ehemmiyetlidir? Elbette güvenlik için. Şifrelenmemiş verinin çalınması veya veriye müdahale edilmesi olasıdır. Bununla beraber HTTPS, Google için bir sıralama etmenidir. Bilhassa şu gibi işlerle uğraşıyorsanız HTTPS sizin için kritik ehemmiyete sahiptir:

 • Sitenizde ödeme alıyorsanız
 • Kullanıcı verilerini topluyorsanız
 • Google’da sıralama ele geçirmek istiyorsanız

Henüz HTTPS kullanmıyorsanız bir SSL sertifikası alarak ilk adımı atabilirsiniz. Bu oldukça basit bir işlemdir. Üstelik bunu tek kuruş ödemeden yapabilirsiniz. Let’s Encrypt tarafından sunulan fiyatsız SSL sertifikasını kullanabilirsiniz. HTTPS kullanmamak artık anlaşılabilecek bir şey değildir.

HTTPS’ye geçiş yaptıysanız bu vaziyette endişelenmeniz gereken kimi şeyler var demektir. Bunlar bilhassa teknik problemlerle alakalıdır:

 • Sitenizin HTTPS olmayan sürümüne çıkan dahili linkler
 • Metin içeriğinin HTTPS’te fakat görsel içeriğin HTTP’de olması
 • HTTPS ve HTTP arasında farklık gösteren canonical sayfalar

Bunların her birisi teknik ayrıntılardır. Ancak Ahrefs’in Site Audit aracını kullanırsanız tüm problemleri kolayca saptamayı muvaffak olabilirsiniz. Yapmanız gereken Site Audit > proje > Overview bölümüne gitmek ve burada HTTPS hataları ile alakalı bir şeyler bulmaktır. Bulduğunuz hataların yanında yer alan sual işaretine tıklayarak onları nasıl düzelteceğinizi öğrenebilirsiniz.

5. Site Hızının Kontrol Edilmesi

Google’a göre mobil ziyaretçilerin yaklaşık %50’si bir sitenin açılması için ancak 3 saniye beklemektedir. Site hızı uzun bir müddettir Google’ın sıralama sinyalleri arasında bulunmaktadır. Bu yüzden sitenizin hızlı bir biçimde yüklendiğinden emin olmanız gerekir.

Doğru testleri yapabilmek için Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Bu araç fiyatsızdır ve sitenizin URL adresini girdiğiniz zaman size sitenizin hızıyla alakalı verileri sunmaktadır. Mobil ve masaüstü şeklindeki sekmeleri kullanarak sitenizin her iki platformdaki hız vaziyetini kontrol edebilirsiniz.

Buna ek olarak Google’ın hız konusunda size sunmuş olduğu teklifleri yerine getirerek sitenizin sayfa hızını iyileştirmeyi muvaffak olabilirsiniz. Bunlar oldukça teknik bilgilerdir. Bunları yerine getirebilmek için bir geliştirici ile çalışmalısınız.

 

Başlangıçta PageSpeed Insights aracında sitenizin ana sayfasını kontrol faktörüz gerekir. Ana sayfaya ait rapor sitenizin vasati hızı konusunda size bilgi verecektir. Daha sonra diğer sayfaları kontrol ederek sayfa düzeyinde araştırma yapabilirsiniz.

PageSpeed Insights aracının tek negatif istikameti aynı anda tek bir URL’yi kontrol edebilmesidir. Sitenizde onlarca sayfa varsa bu son derece sinir bozucu bir vaziyet olacaktır. Bunun için Ahrefs’in Site Audit aracını veyahut Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Site Audit > proje > Internal pages > Performance bölümüne giderek buradaki verileri inceleyebilirsiniz.

Slow page ismini taşıyan bilgideki rakama tıklayarak sitenizde yer alan hız problemi yaşayan sayfaları saptayabilirsiniz. Sitenizde çok fazla hız problemi yaşayan sayfa varsa önce en ehemmiyetli olanları saptamaya çalışmalısınız. Bunun için sayfaları organik trafiğe göre sıralamalısınız.

Organik trafiği yüksek olan sayfa sizin için çok daha ehemmiyetlidir. Optimize çalışmalarına bu noktadan başlamanız gerekir. Bu arada Google Analytics aracında site verilerini kontrol ederek en iyi sayfalarınızı saptama yoluna gidebilirsiniz. Google Analytics > Davranış  > Site Hızı > Hız Teklifleri adımlarını izleyebilirsiniz.

6. İçerik Kalitesinin Kontrol Edilmesi

Temel SEO Denetimi Yapmak

Bir blog yazısı veya ile ilgili sayfası olsa bile oluşturduğunuz içeriğin yüksek kaliteli olması gerekir. Sitenizde yer alan her muhteva parçası ziyaretçilerinize değer katmalıdır. Bunu muvaffak olmak istiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz:

 • İyi yazılmış olmalıdır.
 • Bilgilendirici olmalıdır.
 • Dil bilgisi hatalarını içermemelidir.
 • Anlaşılması kolay olmalıdır.
 • Kolayca okunabilir olmalıdır.
 • Bir başka sayfanın kopyası olmamalıdır.

Sitenizin boyutu biraz küçükse tüm muhtevaları elle kolayca kontrol edebilirsiniz. Sayfaları tek tek yükleyip her birini okuyabilirsiniz. Karşınıza çıkan hataları düzelterek yolunuza devam edebilirsiniz. Ancak daha geniş sitelerde bu bir çözüm değildir:

 1. En ehemmiyetli sayfaları bulmalısınız.
 2. Düşük kaliteli olduğunu gösterecek sayfaları bulmalısınız.

Burada ilk tercih oldukça kolaydır. Google Analytics veya Search Console hesabınızı açarak en fazla trafik almış olan sayfalarınızı bulabilirsiniz. Bu araçları kullanmıyorsanız ve elinizin altında Ahrefs varsa Site Explorer içindeki Top Pages raporunu inceleyebilirsiniz. Bu rapor size en fazla arama trafiği alan muhtevanın ne olduğunu gösterecektir.

Site Explorer > alan isimi > Top Pages bölümünü izleyerek bu rapora erişebilirsiniz. Bunun dışında düşük kaliteli olan muhtevaları belirlemek isteyebilirsiniz. Bunun için Ahrefs’te yer alan Site Audit aracını kullanmalısınız. Araçta Content Quality raporunu oluşturmalısınız. Bu raporu oluşturmak için Site Audit > proje > Internal pages > Content quality yolunu izlemelisiniz.

Burada karşınıza çıkacak “Low word count” sayfalar kelime miktarı düşük olan sayfaları gösterecektir. Bunların her vakit düşük kaliteli sayfalar olmayacağını bilmelisiniz. Ancak genel olarak 500 kelimelik bir muhteva 50 kelimelik bir muhtevadan çok daha fazla değer sunacaktır.

Content Quality raporunu incelerken karşınıza “Duplicate pages without canonical” şeklinde bir ikaz çıkabilecektir. Bu tür sayfalar sitenizdeki diğer sayfalara benzer demektir. Bu muhteva problemlerini hemen çözmeye çalışmalısınız.

7. Bozuk Sayfaların ve Linklerin Kontrol Edilmesi

Temel SEO Denetimi Yapmak

Bozuk sayfalar ve linkler kötü kullanıcı tecrübesi mananına gelir. Bir kullanıcı bozuk bir sayfaya eşit geldiği vakit gördüğü tek şey “sayfa bulunamadı” şeklinde bir iletidir. Netice olarak siteniz güven kaybeder ve en ehemmiyetlisi site aktüel değilmiş gibi gözükür.

Bu problemi çözmek için evvela bozuk sayfaları belirlemelisiniz. Bozuk sayfalar sitenizde yer alan bir kaynağın artık var olmaması mananına gelir. Bazen bu kaynaklar kaldırılmış olsa dahi hala ona linkler gidebilmektedir. Bu tür sayfaları Ahrefs’in Site Audit aracını kullanarak bulabilirsiniz.

Site Audit > proje > Internal Pages > look for 4XX errors yolunu izleyerek bozuk sayfalarınızı bulabilirsiniz. Benzer raporu kullanarak bu arada bozuk linkleri bulabilirsiniz. Bozuk linkler belirli bir kaynağın artık işlevsel olmadığı vaziyetlerde ortaya çıkar. Bunları Site Audit > proje > External Pages > look for External 4XX errors bölümünden bulabilirsiniz.

 

8. Meta İzahların ve Başlıkların Kontrol Edilmesi

Sitenizde yer alan her sayfanın eşsiz bir başlığa ve meta izaha sahip olması gerekir. Bunların neler olduğundan emin değilseniz Google arama neticelerine göz atabilirsiniz. Google arama neticelerinde daha büyük harfle ve mavi şekilde yazılmış olan başlık, normal metin şeklinde yazılmış olan ise meta izahtır.

SEO standartları açısından muhtevanın bu alandaki bilgilerinde şunlar bulunmalıdır:

 1. Başlık yaftanında hedef anahtar kelime
 2. Meta izah yaftanında hedef anahtar kelime

Bu tavsiyeye uyarak içerikleri bu şekilde geliştirme yoluna giderseniz hata yapmamış olursunuz. Tek dikkat faktörüz gereken anahtar kelimeleri tabii olmayan bir şekilde kullanmamaktır. Ancak, meta açıklama ve başlıklar için temel emelin bu olmadığını bilmelisiniz.

Bu alanlardaki temel emel arama motoru netice sayfasında diğer sonuçlardan sıyrılmaktır. Buna ek olarak amaç kullanıcının gördüğü sonuçlar arasından sizin sitenize tıklamasını sağlamaktır. Bu sayede trafik elde edersiniz ve en ehemmiyetlisi bu sayede sıralamaya girersiniz.

Bu konuda herhangi bir farklık yapmadan önce ihtiyaç duyulan denetimleri gerçekleştirmeli ve şunları bulmaya çalışmalısınız:

 1. Herhangi bir başlığa ve açıklamaya sahip olmayan sayfalar
 2. Eşsiz bir başlığa ve açıklamaya sahip olmayan sayfalar
 3. Çok uzun başlıklara ve meta açıklamalara sahip sayfalar
 4. Birden fazla başlığa ve meta açıklamaya sahip sayfalar

Tüm bunları bulabilmek için bir denetim aracı kullanmanız gerekecektir. Ahrefs’in Site Audit aracı size bu konuda yardımcı olabilecektir. Site Audit > proje > Internal pages > HTML tags bölümüne giderek burada incelemeler yapabilirsiniz.

Bu iş için Ahrefs dışındaki araçlardan yararlanmanız olasıdır. Temelde hedefiniz meta açıklama ve başlık açısından sayfalarınızı gözden geçirip tertip etmek olmalıdır. Herhangi bir farklık yapmadan önce Google Search Console’da performans raporunu gözden geçirmeli, görüntülenme miktarı yüksek ama tıklanma oranı az olan sayfaları bulmaya çalışmalısınız.

9. Babasız Sayfaların Kontrol Edilmesi

Babasız sayfalar dahili link yapınızda bulunmayan sayfalardır. Bunlar sitenizde bulunurlar ancak ziyaretçiler bunları bulamaz zira diğer sayfalardan buraya link çıkışları yoktur. Daha kötüsü Google bunları göremez. Sayfaların site haritasında bulunması veya onlara bir şekilde link verilmiş olması gerekir.

Babasız sayfaların düzeltilmesi oldukça kolaydır. Bunları şu şekilde düzeltebilirsiniz:

 • Onları silebilirsiniz.
 • Onları site mimarisinin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Ancak bunları yapmaya başlamadan önce onları bulmaya çalışmalısınız. Google ve ziyaretçiler bu sayfaları göremezken siz onları bulabilmek için bir site denetimi gerçekleştirmelisiniz. Bunun için Ahrefs’in Site Audit aracını kullanabilirsiniz. Site Audit > proje > Internal pages > Incoming links > Orphan pages bölümüne gittikçe bu sayfaları bulabilirsiniz.

Netice

Yukarıda yer alanların hemen hemen hepsi kolayca yapılabilecek şeylerdir. Birçoğu teknik olsa dahi hepsini kolayca halledebilirsiniz. Yapacağınız kontrollerin ve denetimlerin birçoğunun site içi değerlendirmeler olduğunu unutmamalısınız. Elinizin altında doğru araçlar varsa işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Seo Çalışmalarını Kendiniz Yapın başlıklı makalemizde kendiniz seo yapın, seo ve seo çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz