Ana Sayfa Ne İyi Gelir Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

0
11
Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Şifa Kaynağı Nelerdir

Zencefilin faydaları saymakla bitmez. Aktarlarda kolayca bulunabilen, yeri geldiği zaman tıbbi amaçla yeri geldiği zaman ise sofradaki zenginliği artırmak amacıyla kullanılan bir baharat türüdür. Özellikle mide bulantısı ve bağırsak hastalıkları için çok faydalı olan bu bitki soğuk algınlığı ve gribe de iyi gelir. Zencefilin faydaları ve kökeni çok eski tarihlere dayanır.  zencefilin faydaları nelerdir?

 

Mide bulantısını giderir.

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefil mideyi rahatlatır, mide bulantısını ve deniz/taşıt tutması sorununu geçirir. Zencefilin hazımsızlığı ve mide şişkinliğini giderdiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bununla beraber zencefil midede oluşan şişkinliği de geçirmektedir. 1980 yılından bu yana zencefilin reflü ve ülser gibi mide sorunlarını rahatlattığı savunulmaktadır. Hamilelik ve kemoterapi yüzünden oluşan mide bulantısı ve kusmaya da iyi geldiği görüşmüştür.

Sindirim sistemindeki bağırsakların dostudur.

Zencefil, bağırsaklarda olan gazı söktürmektedir.Bağırsaklardaki düz kasları rahatlatır, yiyeceklerin bağırsaklarda kolayca hareket etmesini kolaylaştırarak kabızlığı önlemektedir. Bununla beraber ishali önler ve bağırsak bozuklarını yok eder.

 

Ağrıları geçirici özelliği vardır.

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Sinir uçlarında uyarı alabilen özelleşmiş hücreleri etki ederek ağrı kesici özelliği olduğu tespit edilmiştir. Direkt ağrıyı kesici ve ağrıya sebep olan iltihaplanmaları azalttığı gözlemlenmiştir.

Artrit (eklem yangısı) üzerinde pozitif yönde tesir oluşturduğu, yapılan araştırmalarda ayakta diz ağrısını hafiflettiği ve osteoartritte etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Zencefilin faydaları arasında hanımların regl döneminde meydana gelen ağrıları hafiflettiği de görülmektir. Organik bir ilaç olan zencefilin regl döneminde kullanılması önerilir.

Çoğu zaman sporcularda spazm ve kramp şeklinde oluşan kas ağrılarına iyi gelir. Bunun için günde 2 gram zencefil tüketilmesinin bu sorunu azalttığı bilinmektedir.

Zencefil kalbe ve solunum sistemine iyi gelir.

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefil düzenli tüketildiğinde kalp krizi ve inme riskini azalttığı gözlemlenmiştir. LDL kolesterol azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Bununla beraber zencefil nefes darlığını pozitif yönde yönde etkisinde bırakır.

 

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Zencefil, vücut ısısını attırdığı için özellikle kış aylarında kullanıldığında, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Sizi grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korumaktadır. Bu tür rahatsızlıkları atlatmak için terlemek gerektiğinden, zencefilin vücut ısısını arttırması hastalıkları atlatmanıza yardımcı olacaktır

 

Kanserle savaşır.

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefil, içerdiği gingerol maddesiyle kanserle savaşır. En önemli tesirini kolon kanserinde gösteren zencefil, ek olarak pankreas, meme ve yumurtalık kanserinde etkili olduğu anlaşılmıştır.

 

Kolesterolün düşmesine yardımcı olur

Meydana getirilen bir araştırmada 45 gün süresince deneklere günde 3 gram zencefil verilerek, kolesterol seviyelerinde önemli düşüşler olduğu görülmüştür. Kolesterol düşürücü ilaçlar yerine doğal bir ilaç olan zencefilin tüketilmesi sağlık açısından daha yararlı olacaktır.

 

Zencefil, enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefil bağışıklık sistemi dostu olarak enfeksiyonlara karşı savaşır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Mantar enfeksiyonlarına karşı en etkili nebat olduğu ispatlanmıştır. Antiseptik etkisiyle mide ve bağırsak enfeksiyonlarına, hatta gıda zehirlenmelerine iyi gelmektedir.

 

Alzheimer oluşumunu azaltır.

Meydana getirilen araştırmalarda zencefilin içinde bulunan antioksidanlar ve biyoaktif bileşenler sebebiyle beyinde meydana gelebilecek inflamasyonları en aza indirdiği ve böylece Alzheimer gibi sorunların oluşumunu azalttığı anlaşılmıştır. Düzenli zencefil kullanımı, beyin fonksiyonlarının canlı kalmasını sağlar. Bu sayede ileride karşılaşılabilecek Alzheimer hastalığı riski azaltılabilir.

 

Saç bakımı için zencefil kullanılabilir.

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Saçların köklerini güçlendirerek parlak görünmesine yardımcı olan zencefil, kepek oluşumunu da engeller. Bunu yapabilmek için zeytinyağı ile 2 yiyecek kaşığı zencefili karıştırmanız ve bu karışımı saç diplerinize uygulamanız gerekmektedir. 30 dakika sonra saçlarınızı durulayarak güçlü saçlara kavuşun.

 

Zencefilin afrodizyak etkisi bulunmaktadır.

Vücut ısısını yükselten zencefil, kalp atış hızını arttırır. Böylece cinsel ilişki esnasında sinirlerinizin duyarlılığını çoğaltır. Üreme organları için yararlı olan zencefil, doğurganlık oranını da artırdığı bilinmektedir.

 

Zencefil kürü selülite karşı bir çözümdür.

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefil metabolizmayı hızlandırdığı için selülite karşı çözümdür. Bunun için 17 gram zencefil suyu ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili karıştırarak, o karışıma 1 – 1.5 bardak deniz tuzu eklemek ve selülitli bölgeye uygulayarak süngerle ovmanız gerekmektedir.

 

Astımı hafifletir

Şifa Kaynağı Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefil, solunum hastalıklarını tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Yapılan son çalışmalar, anti-inflamatuar özelliğini de ortaya koydu. Aktif bir bileşik olan Zerumbone, astımı rahatlatmaya yardımcı olur. Araştırmalar, allerjik hava yolu inflamasyonunun büyük ölçüde Th2 baskınlığından kaynaklandığını ve zencefilin bunu baskılayabildiğini göstermektedir.

 

Kilo vermenize yardımcı olabilir

Çalışmalar zencefilin kalori yakımına ve açlığı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir önceki yazımız olan Kas Ağrılarınıza İlaç Gibi Gelecek Bitkiler başlıklı makalemizde biberin faydaları, biberiyenin faydaları ve kas ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz