Arama motoru optimizasyonu günümüzde neredeyse her web site sahibini ilgilendirir hale gelmiştir. Durum böyle olunca arama motoru optimizasyonu konusunda dikkat edilecek husular da oldukça önem kazanıyor. Bu dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlilerden birisi ise yazmaktır. Peki, bu ?

SEO Uyumlu Makale Nedir ?

SEO için web sitesinde yayınlanan makalelerin önemi oldukça büyüktür. Yayınlamış olduğunuz makalenin özgünlüğü, niteliği, sayısı ve kullanıcı odaklı olması gibi etkenler arama motoru optimizasyonunu doğrudan etkiler. Özellikle son zamanlarda sosyal medya sitelerinin gelişmesi ile birlikte SEO çalışmaları değer kaybediyordu. Google’ın yaptığı son güncellemeler ile birlikte artık SEO çok daha iyi durumda. Günümüzde birçok kurum öncelikli olarak reklam ve SEO çalışmaları ile birlikte kullanıcıyı web sitesine çekmek ve ardından bu kitleyi sosyal medyaya yönlendirerek birer takipçi haline getirmektir. Durum böyleyken SEO hâlâ önemini korumaktadır.

Google algoritmasında önceleri sağlam backlink alan web sitesi üst sıralarda çılabiliyordu. Ancak Panda güncellemesi ve bunu takip eden güncellemeler ile birlikte içeriğin önemini baskı yapılmaya başlandı. Artık neredeyse içerik backlink almaktan önemli bir hale geldi diyebiliriz. İçeriğin önemli olduğu şu zamanlarda bizler de SEO uyumlu makale konusunda biraz daha detaya inmeyi uygun gördük.

SEO Uyumlu Makale ?

Web sitesi için olmazsa olmazlar arasında olan, can damarı haline gelen içeriklerin önemini tekrardan belirtmeye gerek duymuyoruz. Ancak SEO uyumlu makale yazmak konusunda biraz daha detay vermek istiyoruz. Öncelikli olarak SEO uyumlu makale yazarken ilk dikkat edilmesli gereken husus anahtar kelime analizi yapmaktır. Analizler sonucunda anahtar kelime belirlenmeli vee bu anahtar kelimeye göre içerikler hazırlanmalı ve çalışmalar yapılmalıdır.

SEO uyumlu makale yazma konusunda benim de özelliklle dikkat ettiğim bir konu hakkında sizleri de uyarma ihtiyacı hissediyorum. İçerikler oluşturulurken Google bit yazılım gözüyle bakmak yerine daha çok kullanıcı odaklı içerikler hazırlamak gerekiyor. Zira Google algoritmaları görülebilecek en gelişmiş yapay zeka sistemlerine sahiptir. Bu yüzden algoritmayı kandırmaya yönelil veya direkt olarak kullanıcı deneyimini önemsemeyip, algoritmaya oynayarak başarı elde etmek mümkün değildir. Google arama motorunun amacı; kullanıcıya en kısa sürede en doğru bilgiyi vermektir. Görüldüğü üzere Google da kullanıcı odaklı olarak algoritmasını geliştirmektedir. Bu yüzden arama sayfalarında da kullanıcı odaklı web sitelerini daha çok ön planda tutacağından şüphe duymamak gerekir.

SEO uyumlu makale yazarken ilk dikkat edilmesi gereken madde makalenin başlığıdır. Makale başlığında daha önce belirttiğim anahtar kelimenizin kesinlikle kullanılıyor olması gerekmektedir. Başlığı tek kelime halinde belirtmek yararsızdır. Başlık belirlerken en az 3 kelimenin olduğuna dikkat edilmelidir. Ancak başlığın çok da uzun olmaması gerektiğini de belirtmeliyim. Başlığınız en fazla 66 karakter içermelidir. Tabi bu durumda kullanıcı odaklı düşünüp arttırma yapmanız da mümkündür. Aynı zamanda çoğu içeril yönetim sisteminde başlık URL olarak ayarlandığından dolayı da önemlidir. Çünkü URL kısmı da anahtar kelimeyi içermelidir.

Meta açıklamasında anahtar kelime geçmelidir. Hatta açıklamaya anahtar kelime ile başlamak yararlı olabilir. Meta açıklamasının çok fazla uzun olmamasına dikkat edilmelidir. En fazla 166 kelime içeren açıklamalar yeterli gelecektir. Makalenin içerik kısmında ilk paragrafta anajtar kelime kullanılmalıdır. Makale 300 kelimeden az olmamalıdır. Aynı zamanda kelime sayısına göre orantılı olarak anahtar kelimeniz en fazla %2 – %3 yoğunluğunda olmalıdır. Daha önce de belirttiğim gibi bu yazılanlar dikkate alınarak kullanıcı odaklı içerikler oluşturmak sizi başarıya götürecektir. Algoritmayı kandırmak amaçlı anlamsız içerikler oluşturmak sizi başarıya ulaştırmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan SEO Çalışmalarının Püf Noktaları başlıklı makalemizde Aram motoru optimizasyonu, arama motoru kayıt ve En Önemli SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz