SEO Çalışmalarının Püf Noktaları

 

                Herkes tarafından dillerde dolanan çalışmalarını, internette birçok yerde görmekteyiz. Bazılarına göre çok da önemli olmayan konuları içeren , bazılarına göre ise ölüm kalım meselesi kadar önemlidir. Başarılı bir şekilde uygulanan çalışmalarının ise olumlu sonuçlar doğurduğu bilinen bir gerçektir. Bu yazımızda oldukça önem teşkil edebilecek olan çalışmalarının püf noktalarına kısa bir şekilde değinmeye çalışacağız. Umarım bu püf noktalar sayesinde web sitelerinizin sıralamalarında olumlu sonuçlar yaşanır.

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak bilinmektedir. Zaten SEO terimini duymayan veya karşılaşmayan kişi sayısı günümüzde oldukça azdır. İster kişisel amaçlı isterse ticari amaçlı bir web sitesi sahibi olan herkesi yakından ilgilendirecek olan bir konu olan SEO, web sitelerine gidecek olan trafiklerin belirlendiği en büyük etmendir. Eğer sosyal medya benzeri sitelerden sitenize trafik çekmiyorsanız tek trafik kaynağınız arama motorları olacağından, SEO sizin için de oldukça önem teşkil edecektir.

SEO Çalışmalarının Püf Noktaları

Arama motoru denildiği zaman dünya üzerinde akla ilk gelecek olan isim her zaman için Google olacaktır. Bu yüzden bizlerde SEO çalışmalarını her zaman Google arama motoru temel alınarak yapmaktayız. Bu yazımızda da yine aynı şekilde Google konu alınarak hazırlanmaktadır. Bu yüzden diğer arama motorlarında alınmış olan başarılar ve farklı arama motorlarının sıralama kıstasları bizi çok da ilgilendirmemektedir. Zira özellikle ülkemizde Google haricinde bir arama motoru kullanan internet kullanıcıları yüzdelik dilim olarak %1’i geçmemektedir. Bu yüzden Google haricinde başka arama motorları için ekstra çalışmalar yapmaya gerek duyulmamaktadır. Google arama motorunda üst sıralara çıkmak için ise SEO çalışmaları şarttır. Zira girdiğiniz sektörün rekabetin oranına göre doğru orantılı bir şekilde artarak yapılacak olan SEO çalışmaları sizlere başarıyı getirecek olan etmenlerin başında gelecektir. Peki, SEO çalışması yapılırken dikkat edilecek olan püf noktaları nelerdir?

Başarılı SEO için Püf Noktaları

 

Piyasada SEO çalışması hizmeti veren birçok firma ve kişi mevcut. Ancak bu hizmet verenler arasında dolandırıcısından tutun da verdiği hizmet ile web sitenize zarar verebilecek olanlara kadar kişiler mevcuttur. Bu yüzden SEO çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalara özellikle önem gösterilmelidir. Eğer kendi SEO çalışmalarınızı kendiniz yapmayacak olsanız bile bu püf noktalarını biliyor olmanız, bu zorlu sektörde dolandırılma ihtimalinizi azaltacaktır.

Başarılı bir şekilde SEO çalışmaları sergilenmesi için ilk şart planlı bir şekilde ilerlemek olacaktır. Plansız bir şekilde gelişigüzel yapılacak olan SEO çalışmalarının web sitenize olumlu bir etki bırakmasını beklemek oldukça mantıksız olacaktır. Bu yüzden SEO çalışmaları planı hazırlanırken bazı püf noktalarına da dikkat etmek gerekir. Peki, bu püf noktaları nelerdir?

SEO Çalışmalarının Püf Noktaları

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi başarılı bir SEO çalışması için olmazsa olmazlar arasındadır. Zira daha alan adı kaydı yapmadan önce bile anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü genelde anahtar kelimeler ile uyumlu ve akıldı kalıcı alan adları kayıt edilmek istenmektedir. Bu yüzden çalışmalara başlamadan önce anahtar kelimelerin düzgün bir şekilde analiz edilip, kullanılacak anahtar kelimelerin belirlenmesi oldukça önemlidir.

 

Anahtar Kelime Yoğunluğuna Dikkat!

Anahtar kelimenin belirlenmesinin ardından bu anahtar kelimeyi her yer kullanmamanız gerektiğini kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Zira bu şekilde web sitenizi filtreye sokmanız mümkündür. İçeriklerinizde ve sayfalarınızın her yerinde anahtar kelimelerinizi kullanamazsınız. Bu yüzden anahtar kelime oranını ölçen araçlar ile içerikteki anahtar kelime yoğunluğunu ölçmenizde fayda var.

Özgün İçerik Oldukça Önemli

Başarılı bir SEO çalışması için olmazsa olmaz olan bir etmen varsa o da özgün bir şekilde yazılmış içeriklerdir. Zira başka web sitelerinden alınmış olan içerikler ile web sitelerinizin uzun süreli bir şekilde arama motorlarında üst sıralarda yer almasını beklemek biraz hayalperestlik olacaktır. Hizmet verilecek olan sektörler için daha önce arama motorları tarafından görülmemiş içerikler hazırlayın. İçeriklerinize sosyal medyadan destekler sağlayın.  Eğer bilginiz yeterli gelmiyorsa araştırmalara yaparak yeni bilgiler edinin. Anahtar kelimeleri çok fazla kullanacağım diye kendinizi kasmayın. Uygun bir şekilde içeriğin düzenini bozmayacak şekilde anahtar kelimeler kullanmak yeterli olacaktır. Unutmayın en iyi SEO çalışması, kullanıcı odaklı olarak yapılandır. Kullanıcı deneyimini kesinlikle göz ardı etmeyin.

 

Google Cezalarına Dikkat

Profesyonel bir şekilde yapılmayan SEO çalışmalarında bazen insanlar abartıya kaçtıklarını fark etmiyorlar. Google tarafından aşırıya kaçan çalışmaların cezalandırıldığını aklınızdan çıkarmayın. Zira alabileceğiniz bir ceza geri dönüşü olmadan sitenizi arama sayfalarından silebilir. Bu yüzden çalışma yapılırken azami dikkat gösterilmesi gerektiğini unutmayın.

SEO Çalışmalarının Püf Noktaları

Metaları Es Geçmeyin

Arama motoru örümcekleri web sitelerinizi farklı bir şekilde görürler. Tasarım olarak değil de kod bütünü olarak gören örümcekler için meta bilgileri oldukça önemlidir. Burada da başlık, açıklama ve anahtar kelime kullanımları oldukça önemlidir. Anahtar kelimelerinizi burada da abartıya kaçmadan kullanmanız oldukça önemlidir.

Link Alışverişleri Yapabilirsiniz

Web sitenizin dış bağlantılarını ayarlamanız oldukça önemlidir. Sitenizin içyapısı ve içerikleri ne kadar önemliyse aynı önemi dış bağlantılar açısından da göstermeniz gerekir. Bu yüzden abartıya kaçmadan link alımı yapmanız oldukça önemlidir. Karşılıklı olarak web siteleri ile anlaşıp bağlantı sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda ücreti karşılığında reklam veya tanıtım yazısı ile birlikte de link ağınızı oluşturmanız mümkündür. Bunlar haricinde sosyal medya sitelerinden link almanız oldukça önemlidir. Sosyal medya linklerini arama motoru algoritmaları oldukça değerli bulurken, aynı zamanda buralarda açmış olduğunuz sayfalar üzerinden web sitelerinize trafik çekmeniz mümkündür. Sosyal medya kesinlikle SEO açısından göz ardı edilmemesi gereken çalışmaları içermektedir.

Site Haritalarına Dikkat!

Web sitenizdeki tüm bağlantıları ve içerikleri bünyesinde barındıran bir site haritası oluşturulması oldukça önemlidir. Bu sayede arama motoru örümcekleri web sitenizi çok daha hızlı bir şekilde tarayacak ve algoritmada arama sayfalarına dâhil edecektir. Sitenizin hızlı bir şekilde index alması ise SEO kıstasları arasında önemli yeri bulunan bir konudur. Bu yüzden site haritası oluşturmanız sizin için kesinlikle faydalıdır.

Sosyal Paylaşım Ağı Oluşturun

Günümüzde en çok ziyaret edilen web sitelerinin başında sosyal medya siteleri gelmektedir. Facebook, Twitter, Reddit, YouTube vb. birçok sosyal medya sitesi internet kullanıcılarının neredeyse her gün ziyaret ettiği büyük sosyal medya siteleridir. Bu yüzden bu sitelerde yine sektörünüz ile ilgili web site sayfalarınızı oluşturmanız atılabilecek en mantıklı adımlardan bir tanesidir. Bu sitelerden alacağınız linklerin kalitesi oldukça yüksek olduğu gibi aynı zamanda zamanla gelişecek olan bu sayfalardan web sitenize ciddi trafik akışı da sağlanacaktır. Bu yüzden sosyal medya sitelerine gösterilebilecek azami özen gösterilmelidir. Web siteniz ile ilgili fotoğrafları Flickr gibi bir resim sitesinde paylaşabilir, tanıtım videolarınızı ise YouTube ve Dailymotion gibi bilindik video sitelerine yükleyebilirsiniz. Bu sayede hem bu siteler üzerinden web site bağlantısı alacak hem de internetteki bilinirliğinizi arttıracaksınız.

Genel olarak SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gereke püf noktalarına değinmiş bulunmaktayız. Aslında çok fazla detay içeren SEO konusunda yukarıda saydıklarımıza özen göstermeniz halinde de başarı elde etmeniz mümkündür. Ancak unutmayın sadece abartıya kaçmak, sitenize her zaman için zarar verecektir.

 

Diğer Seo konularına göz atmak için; TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan SEO Çalışmaları Nelerdir? başlıklı makalemizde atlihans seo, bedava seo ve bedava seo dersleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz