Ana Sayfa Seo Seo Çalışmalarını Kendiniz Yapın

Seo Çalışmalarını Kendiniz Yapın

0
32

Çalışmalarını Kendiniz Yapın!

Seo Çalışmalarını Kendiniz Yapın

Websitenize SEO çalışması yaptırmak istediğinizde, SEO uzmanı olan birine çok yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Peki SEO çalışması yaptırmamalı mısınız?

Belki de siteniz, yapılacak SEO çalışmasından sonra arama motorlarında eskiye oranla daha da gerilere düşecektir.

Fakat SEO netlikle tüm website sahiplerinin düzenli olarak yaptırması şart olan bir çalışmadır. Başka bir deyişle websitenizi başı boş bırakmak istemezsiniz. Peki ya yukarıda belirttiğim negatiflikler ne olacak? Yanıt kolay: SEO çalışmasını bu işte ustalaşmış kişilere teslim etmek tabi ki de doğru yanıt ancak bu arayışa girmeden önce websitenizin kolay bir tahlilini kendinizin yapmasında da yarar var. Böylelikle hem kazıklanma ihtimalini azaltmış hem de yapılacak olası hatalı aksiyonları da engelleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ayrı olarak SEO çalışmanızı yaptırdıktan sonra da aşağıda anlatacağım adımları izleyerek hataların düzeltilip düzeltilmediğini de kontrol edebilmeniz olası. Uğraşmanız gereken çok değişik işler olabilir ancak SEO ile ilgili biraz bilgili olmanız inanın işinizi oldukça deşarj olacaktır.

Az laf çok iş diyerek, bu tahlili nasıl yapmanız gerektiğini anlatalım…

10 Adımda SEO Çalışması

1. Site haritası:

Tahlilimize site haritası ile başlıyoruz. Evvela netlikle bir site haritanızın olduğundan ve bu haritayı Web Yöneticisi Araçlarına tanıtıldığından emin olun.

2. Screaming Frog:

Screaming Frog isimli fiyatsız SEO aracı ile site haritanızı taratın ve

 1. 404/500 hatası veren sayfalarınızın olup olmadığına bakın.
 2. Title başka bir deyişle Başlık izahlarının birbirlerinden değişik olduğundan ve karakter sayısının 70’i geçmediğinden emin olun. Ayrı olarak metinlerde anahtar kelimeler kullanılmış mı kontrol ediyoruz.
 3. Meta izahlarının birbirlerinden değişik olduğundan ve karakter sayısının 160’ı geçmediğinden emin olun. Başlık izahlarında olduğu gibi bu alanda da anahtar kelime kullanımını kontrol ediyoruz.
 4. H1 ve H2 yaftalarınin doğru kullanıldığından emin olun.
3. Robots.txt: Robots.txt dosyasına doğru sayfaların ilave edip ilave etmediğine bakın. Gereksiz sayfaların Google botlarının ulaşımına kapatılması diğer taraftan taranması gereken sayfaların da bu dosyadan çıkarılması gerekmektedir.

4. HTML ve CSS hataları:

 • Html: Websitenizdeki html hatalarını bu adresten taratın.
 • CSS: Websitenizdeki css hatalarını bu adresten taratın.
5. Inline: Sitenizde Inline CSS veya Inline JavaScript kullanılıp kullanılmadığını bu adresten kontrol edin. Inline css veya Inline Javascript kullanımı, arama motorlarının en büyük düşmanlarındandır. Site hızını tedbirli derecede yavaşlatan Inline kullanımları yerine bu bilgilerin farklı dosyalardan çekilmesi arama motoru optimizasyonu açısından oldukça ehemmiyetlidir.

6. Sırada Web Yöneticisi Araçlarını incelemek var. Web Yöneticisi Araçlarına giriş yapıyoruz.

 1. Rastgele bir ikaz iletisi var mı,
 2. Yapılandırılmış verilerimiz oluşturulmuş mu,
 3. Arama sorgularında hangi aramalarda çıktığımızı, hangi kelimelere çalışma yapmamız gerektiğini,
 4. Site irtibatlarını çözümleme edip, zarar veren backlinkleri,
 5. Sitemizin mobil görümünde sıkıntı var mı,
 6. Dizin vaziyetimizde problem var mı,
 7. Sitemizde en çok kullandığımız kelimelerin neler olduğuna ve anahtar kelimelerimizle örtüşüp örtüşmediğine,
 8. Tarama hatalarını
 9. Site haritası uyarılarını

inceliyoruz.

7. Google PageSpeed Insights‘tan websitemizin açılış hızını kontrol ediyoruz.

8. Sitemizin URL yapısını kontrol ediyoruz. Anahtar kelimelerimiz sayfa URL lerinde geçiyor mu? Breadcrumb kullanımı doğru tertip etmiş mi? Marka sayfaları, kategori sayfaları veya alt kategori sayfaları oluşturulmuş mu?

9. Ana sayfamıza ait meta ve başlık izahlarında doğru anahtar kelimeler kullanmış mıyız bakıyoruz. Bu bölüm oldukça ehemmiyetli. Ana url’deki meta ve başlık izahları özenle hazırlanmalıdır.

10. Sayfalarımızdaki metin oranını, anahtar kelimelerimizi ve “long tail” anahtar kelime oranlarını inceliyoruz. Bu analizi fiyatlı SEO araçlarıyla yapmanız mümkün fakat yeniden de kabaca sayfalarınıza bir göz atarak kontrol etmekte de fayda var sanırım.

Yukarıda anlattığım konuların birçoğunun ayrıntınını seosozluk.com’da önceden yazmıştım. Dolayısıyla size biraz karışık gelen konular olursa, sitemizi biraz kurcalayarak doğru cevaplara erişebilirsiniz.

Yine de bu konular size çok fazla teknik geldiyse, atlihans@gmail.com adresine bir elektronik posta gönderin, sizin için neler yapabiliriz bakalım.

 

Etkili Seo Yöntemleri İçin Diğer konularımızı inceyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılır? başlıklı makalemizde nasıl yazılır, nedir ve Seo uyumlu makale hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz