seo uzmanı

SEO Çalışmaları Nelerdir?

İnternet dünyasında bir yer edinmek isteyen herkesin SEO konusunda akıllarında bazı soru
işaretleri mevcuttur. Bu soru işaretlerini gidermek ise öyle basit değildir. SEO detaylarıyla birlikte ele alındığında sayfalarca sürebilecek içeriklerin oluşturulması gerekir. Bizler burada genel olarak SEO çalışmaları adı altında yapılan hizmetlere yer vereceğiz.

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak dilimize çevrilen, web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayabilecek çalışmalar bütünüdür. Burada amaç web sitenizi her yönüyle ele alarak, profesyonel çalışmalar ile kullanıcı ve arama motorları açısından en iyi hale getirmektir.

SEO Çalışmaları Nelerdir?

Bunun için ise oldukça karmaşık yapılar içeren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmaların bütününe SEO çalışmaları denir.

Genel olarak SEO çalışmaları site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. Tabi bu
çalışmalar da kendi aralarında birçok alt başlığa daha ayrılmaktadır.
SEO çalışmaları bir bütünü oluşturmaktadır. Bu bütünün bir kısmını amatör bir şekilde kişisel olarak da gerçekleştirmek mümkündür. Ancak zorlu kelimelerde ve zorlu bir rekabet içerisinde bulunduğunuz sektörlerde profesyonel destekler almanız sizin için daha iyi olabilir.

Ancak profesyonel destek alacak olsanız bile yine de SEO hakkında genel olarak bilgi sahibi olmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu sayede piyasada bulunan yararsız çalışmalar yapan firmalar ve dolandırıcı olarak nitelendirilen firmalardan kendinizi korumanız mümkün olacaktır.

Zira bu konuda hizmet alarak karşılığını bulamayan birçok mağdur insan vardır.
Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için piyasada sürekli olarak
söylenilen 250 ayrı kıstas mevcuttur. Bu kıstaslardan bazıları oldukça önemli iken bazıları ise olmasa da olur dediğimiz türdendir.

Ancak kesinlik kazanmış kıstaslara azami özen gösterilmesi sizleri arama
sayfalarında üst sıralarda gösterecektir. Bu kıstaslar göz önüne alınarak bir çalışma planı oluşturulmalı ve istikrarlı bir şekilde ilerlenmelidir. Peki, bu çalışma aşamaları nelerdir?
İyi bir Analiz Olmazsa Olmazlardandır.

SEO çalışmalarına başlamadan önce kesinlikle sektörünüzle ilgili olarak iyi bir analiz işlemi
yapılması gerekir.

SEO Çalışmaları Nelerdir?

Web sitenizin sektörü, anahtar kelimeler, rekabet edilecek olan siteler ve bunların
backlink aldığı sayfalar gibi birçok detay içeren analizlerin başarılı bir şekilde tamamlanması
gerekmektedir. Aksi takdirde başlangıçta iyi bir analiz süreci geçirmeyen SEO çalışmalarının başarılı olabilmesi oldukça zor olacaktır. Bu konuda daha önce yapılmış binlerce çalışmadan çıkartılabilecek en iyi sonuçlardan bir tanesi budur.

İyi bir analiz sürecinin ardından sırada “İç SEO” dediğimiz çalışmalara başlanması gerekir.

Peki, iç Seo nedir?

İç SEO Nedir?

İç SEO, genel olarak arama motoru örümceklerinin web sitenizi daha kolay bir şekilde
anlayabilmesi için yapılan çalışmalardır. Web sitenizin tasarımı, kullanıcı deneyimi, alan adı
belirlenmesi, barındırıcı firmanın belirlenmesi gibi birçok aşamayı bünyesinde barındıran çalışmaları, aynı zamanda çalışmaları için de bir ön adım olacaktır.

İç SEO çalışmalarının başarılı bir şekilde yapılmaması halinde dışarıdan alacağınız bağlantıların hiçbir yararı olmayacaktır.

SEO Çalışmaları Nelerdir?

Web sitesinin iç optimizasyonu düzgün bir şekilde yapılmadığı takdirde, kullanıcı deneyimi de olumsuz sonuçlanacağından projenin başarı oranı oldukça düşük olacaktır. Peki, basit olarak ele aldığımızda iç SEO hangi başlıkları içermektedir?

İç SEO denildiği zaman akla birçok farklı çalışma şekli gelecektir. Bunları sırayı bozmadan
inceleyelim.

Öncelikli olarak alan adı seçimi oldukça önemlidir.

Proje başlangıcında belki de en sancılı geçebilecek ve kararsızlıkları da içerisinde barındıracak olan aşamadır alan adının seçilmesi.

Burada dikkat edilmesi gereken unsurlar; alan adının kısa, akıldı kalıcı ve anahtar kelime içeriyor oluşudur.
Ayrıca site içeriklerinizin arama motoru örümcekleri tarafından algılanması da oldukça önemlidir. SEO terimleri arasında bu olaya “index” denilmektedir. Yani içerikleriniz index aldıkça arama motoru sıralamalarında yer almaktadır.

İç SEO çalışmalarında önemli olan bir başka nokta ise site açılış hızıdır.

Kullanıcı deneyimini de oldukça yakından ilgilendirecek olan bu kıstas oldukça önemlidir. Zira site açılış hızına arama motorları da oldukça önem göstermektedir. İçerik kalitesi ise olmazsa olmazlar arasındadır.

Web sitenizde kaliteli ve kullanıcıya doyurucu bilgiler veren içeriklerin mevcut olması sizi her zaman bir adım daha öne taşıyacaktır. Ancak başka web sitelerinden kopyalanarak elde edilen içerikler ise arama motorları tarafından web sitenizin filtreye sokularak, arama sayfalarından tamamen kaldırılmasına sebep olacaktır.

İç SEO konusunda son zamanlarda değişen bazı kurallarda mevcuttur. Özellikle mobil
cihazların etkili bir şekilde hayatımıza dâhil olduğu şu günlerde, arama motorları da mobil uyumlu web sitelerine öncelik tanımaktadırlar. Web sitenizin mobil uyumlu bir tema ile telefon ve tablet gibi mobil cihazlardan kolaylıkla görüntülenebiliyor oluşu arama motorlarında ön plana çıkmanıza neden olabilir.

İç SEO çalışmaları başarılı bir şekilde yerine getirildikten sonra sırada dış SEO çalışmaları
gelmektedir.

Dış SEO Nedir?

Dış SEO, web siteniz dışında alınan bağlantılar ile link ağının güçlendirildiği çalışmalardır. En az iç SEO kadar önemlidir. Birisi olmadan diğerinin pek bir anlamı yoktur. Ancak bu konuda yapılacak olan çalışmalar oldukça önemlidir. Zira özellikle yanlış bilinen doğrular sayesinde sitenize yarardan çok zarar vermeniz muhtemeldir.

Sitenize link çalışması yaparken en çok yanlış bilinen bilgi; ne kadar çok link alınırsa o kadar iyi bir sonuç elde edileceğidir. Bu bilgi tamamen yanlış olan bir bilgidir. Link alınırken önemli olan sitenizin sektörü ile ilgili olan ve kaliteli sitelerden link almanız olacaktır. Siteniz ile alakalı olmayan, link çöplüğü haline gelmiş alanlardan link almanız sitenize zarar verecektir.

Link çalışması yapılırken “Tanıtım yazısı” adı altında hizmet verilen yerlerden link alabilirsiniz. Burada önemli olan konu
sektörünüz ile alakalı olan sitelerden tanıtım yazısı satın almanız gerektiğidir. Ayrıca tanırım yazısında anahtar kelimenizden link alabiliyor oluşunuz oldukça önemlidir.

Şuanda dış SEO çalışmaları adı altında en çok tercih edilen çalışma tanıtım yazısı kullanmaktır.
Sadece tanıtım yazısı ile değil birçok alternatif çalışma ile de link alabilmeniz mümkündür.
Bunların en etkilileri arasında sosyal medya siteleri gelmektedir. Facebook, Twitter vb. sosyal medya ağlarından link alabileceğiniz gibi aynı zamanda Blogger, WordPress vb. blog hizmeti veren web sitelerinden de link alınabilmektedir.

Aynı zamanda oluşturulmuş olan forumlarda da tanıtım yazılarınızı yayınlayarak güzel bir link ağı oluşturmanız mümkündür.

Link alabileceğiniz bir diğer alanlar ise video siteleridir. YouTube, DailyMotion vb. video
hizmeti veren kaliteli sitelerden, sektörünüzü konu alan özgün tanıtım videoları ile link almanız web siteniz açısından önemlidir.

Aynı zamanda “Banner reklam” olarak nitelendirdiğimiz reklam çalışmasından anahtar kelimelerinizi kullanarak satın aldığınız bir reklamın da oldukça faydalı olduğu
görülmektedir. Hatta bazı kaynaklara göre “image link” olarak geçen bu çalışmaların, kaliteli ve otoriter sitelerden alınması halinde oldukça hızlı bir şekilde yararın görüldüğü söylenilmektedir.

Ancak tabi ki bu durumda da abartıya kaçınılmaması gerekmektedir. Abartı şekilde yapılacak olan her çalışma arama motorları tarafından “spam” olarak nitelendirilecektir. Aynı zamanda arama motorları tarafından filtreye alınacak olan web siteniz ilgili anahtar kelime arama sayfalarından silinecektir.

Bu durumun gerçekleşmemesi adına SEO çalışmalarını dikkatli bir şekilde uygulamak en doğru tercih olacaktır.

 

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Diğer SEO konularımıza da göz atmak isterseniz;

TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan SEO Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde , ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz