Oppo, Ekrana Gömülü Kamera Kullanan Prototip Telefonun Çok Konuşulacak

‘nun Ekrana Gömülü Kamera Kullanılan Prototip Telefonu Çok Konuşulacak

Akıllı telefonların en temel kullanım alanlarından birisi de selfie çekmek. Ön kameraların ekranda bulunduğu nokta ise son yıllarda bir sorun haline gelmiş durumda. Bazı firmalar sadece kamera için delik koyarken bazıları da damla şekilli çentiklerle sorunu çözüyor. Son dönemde bu çözümlere mekanik olarak açılan kameralar da eklendi.
Oppo 'nun Ekrana Gömülü Kamera Kullanılan Prototip Telefonu Çok Konuşulacak

Sürecin en başından beri ekran panelinin altına gizlenmiş olan kamera üretimi fikri gündemde, hatta Samsung gibi bazı firmaların bu tür teknolojiler için patent çalışması yaptığı da iddialarım ortaya çıkmıştı Elimizde olan belki de ilk örnek ise Oppo’dan geliyor.

Oppo’nun Çin’in Shenzhen kentinde gerçekleştirdiği Inno Day’de ekranın üst kısmında küçük bir karenin altında saklanan ön kameraya sahip akıllı telefonu insanların beğenisine sunuldu. Bu isimsiz telefondaki tek ilginç özellik bununla da sınırlı değil. Telefonun herhangi bir fiziksel girişi ya da tuşu da bulunmuyor. Cihazın üzerinde sadece mikrofon bölümünde delikler yer alıyordu.

Oppo 'nun Ekrana Gömülü Kamera Kullanılan Prototip Telefonu Çok Konuşulacak

Üzerinde hiçbir port bulunmayan telefonları daha önce de görmüştük. Hatta Apple’ın yakın bir gelecekte bu şekilde tasarlanmış bir iPhone piyasaya süreceği bekleniyor. Bu durum, kablosuz şarj teknolojileri düşünüldüğünde biraz riskli olabilir zira telefonlar şarj halindeyken kullanılamıyor.

Basınca karşı hassas güç ve ses düğmeleri HTC tarafından U12+ modelinde kullanılmış ve çok eleştiri almıştı. Haliyle Oppo’nun bu özelliğinin yeni bir heyecan yaratacağını söylemek pek mümkün değil. Ekrana gizli kamera ise tamamen farklı bir konu. Tamamen ekrandan oluşan ön panel hayali için bu teknoloji önemli bir değişiklik.

‘Kusursuz telefon’ hayali için çentiksiz cihazlar oldukça önemli bir adım olmuştu ve Oppo, OnePlus 7 Pro ile bu konuda rüştünü ispatlamıştı. Bütün işlevler ekranın altına saklanabilirse mekanik olarak açılıp kapanan kameralara da ihtiyaç kalmayacaktır. Sonuç olarak açılır kapanır kameralar telefonların su ve toz gibi etmenlere karşı dayanıklılık riskini arttırıyor.

Oppo 'nun Ekrana Gömülü Kamera Kullanılan Prototip Telefonu Çok Konuşulacak

Oppo, ekrana gömülü kamera teknolojisini Perspektif Panaromik Ekran olarak adlandırıyor. ve yaz aylarında karşımıza çıkan ilk modeli ile kıyaslıyor. Ekranda kameranın olduğu kısım bu telefonda küçültülmüş durumda. Koyu renk bir arka plan kullanıldığı düşünüldüğünde ise aradaki fark hemen hemen hiç belli olmuyor denebilir.

Parlak renkli ekran kağıtlarında veya ekran ışığı açıldığında bu kamera bölgesi belli olsa da çentikler kadar göze batmıyor. İlerleyen teknolojilerle birlikte bu fark belli olacaktır. Görüntü kalitesi anlamında ise prototip cihaz da piyasadaki muadilleri kadar iyi fotoğraf çekme kalitesine sahip.

Oppo temsilcileri bu tür bir cihazı kullanıcıların gerçekten ne zaman satın alabilecekleri konusunda bir açıklama yapmaktan çekiniyor. Tahminler 2020-2021 döneminde bu tür telefonlardan en az 1 adet göreceğimiz yönünde.

Bir önceki yazımız olan Samsung 'un Yeni Cihazı Galaxy A71 'in Özellikleri  başlıklı makalemizde Akıllı telefon, samsung ve Samsung Galaxy A71 hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz