NEMRUT DAĞINA NASIL GİDİLİR

Dağ gündüz ve gece iki farklı iklimi yaşadığı için ziyaretçilerin mutlaka takviyeli giyinmeleri gerekiyor. Mezopotamya’nın en yüksek tepesi olan ve deniz seviyesinden 2150 metre yükseklikte bulunan Nemrut tümülüsü özellikle deniz seviyesinde yaşayıp dağa bir an evvel tırmanmak için acele edenlerde, sigara içenlerde, farklı ve zor iklim koşullarında, yorgun ve ham bünyelerde kalp çarpıntısı yapabilir, bu nedenle yaya 20 dakika civarında süren zirveye çıkışta, hızlı hareket edilmemelidir.

-Nemrut 72 km

Cendere Köprüsü Adıyaman’a 55 km uzaklıkta olup karakuş Tepesinin kuzey doğusunda yer alıyor. 92 iri kesme taştan yapılan yedi büyük ve doğu tarafında ikinci bir küçük kemerden oluşan köprü korint başlıklı sütunları ile 16 lejyon tarafından imparator Severus’un eşi Julie Gete için yapılmış.
Adıyaman’a 40 km uzaklıktaki Karakuş Tepesi, yığma toprak ve taştan oluşan 25 metre yüksekliğinde bir anıt mezarda üç sütun yer alıyor.

Nemrut Dağı'na Nasıl Gidilir?

Yeni Kale Adıyaman’a 50 km uzaklıkta Kocahisar köyü yakınlarında bulunuyor. Günümüzde Memluklular dönemi kalıntılarıyla ulaşan kalede su depoları, cami, dükkan izlerine rastlanmaktadır.
Arsemia Adıyaman’a 60 km mesafede ve Kahta Çayı’nın doğusunda. Güneyindeki tören yolunda Mitras’ın bir kabartması aynı platformun üzerinde tokalaşma sahnesini gösteren kabartma görülebilir. Yörenin petrol çıkarılan kuyularında gaga ağızlı tulumbalara da rastlanıyor.

Yol Güzergahı Uzaklık
Adıyaman Havaalanından Dağına (Direkt, Karadut Güzergahı) 66 Km
Adıyaman – (Direkt, Karadut Güzergahı) 86 Km
Adıyaman-Nemrut Dağı (Arsameia’dan Antik Yol İle) 77 Km
Adıyaman – Kahta 34 Km
Adıyaman – Karakuş 43 Km
Adıyaman – Cendere 54 Km
Adıyaman – Yenikale 59 Km
Adıyaman – Arsameia ( Cendere Güzergahı ) 61 Km

 

Nemrut Dağı'na Nasıl Gidilir?

Bir önceki yazımız olan Kapadokya | Peri Bacaları Nasıl Oluştu? başlıklı makalemizde Kapadokya, kapadokya nasıl oluştu ve Kapadokya nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz