Katlanabilir telefon olarak merakları üstüne çeken , uzun süredir piyasada yoktu. Ancak verilen son bilgilere göre bu merak uyandıran telefonu yakın zamanda piyasada görmemiz mümkün olacak.

İlk olarak Mobil Dünya Kongresi’nde teknoloji takipçilerinin dikkatini üzerine çeken Huawei’nin yeni gözdesi olan Mate X cihazı, uzun süredir görünürlerde yoktu. Kongrede gösteriye çıktıktan sonra en çok merak edilen konu; telefonun satışa sunulacağıydı. Ancak şirket, bu konu hakkında uzun süredir bilgi vermiyordu. Şirketin son yaptığı bildirimler ile meraklar biraz olsun giderildi.

Katlanabilir Telefon Huawei Mate X

Huawei Mate X, katlanabilir özelliği ile hem telefon hem de tablet olarak kullanılabilecek cihazlar arasında yer alıyor. Telefon esnek yapıya sahip bir OLED paneline sahip. Aynı zamanda teknolojiyi işlevsellik ile harmanlayacak detay olan “Falcon Wing” menteşe de telefon üzerinde bulunuyor. Cihaz tek el ile rahatlıkla açılabiliyor. Yapısına göre oldukça rahat bir kullanım sunan telefon, ayrıca hafif yapısıyla dikkatleri üzerinde topluyor. Mobil Dünya Kongresi’nde hem tablet hem de telefon olarak kullanılabilecek katlanabilir yapıya sahip olan bu telefonun bu kadar hafif olması şaşkınlık uyandırmıştı. Bizler de Atlihans olarak bu ilgi gören cihazı teknoloji meraklıları için yakından incelemek istedik.

Huawei Mate X Özellikleri

Huawei Mate X, markanın 5G destekli olarak çıkacak ilk telefonu olma özelliğini taşıyor. Bu anlamda marka için ayrı bir önemi bulunan telefon ayrıca kullandığı “Full View” teknolojisi ile 6.6 inç büyüklükten 8 inç ekran büyüklüğüne ulaşabiliyor. Bu özellik ile AI ve tam anlamıyla yeni bir ekran birleşimi gerçekleşiyor.

Esnek, katlanabilir OLED ekran ve “Full View” özelliği ile birlikte yeni bir tasarım yaratan Huawei, aynı zamanda bu modelde şuanda bilinen en hızlı Balong 500 5G çip setini kullanıyor. Telefon ekranı üzerinde çoklu görevlerin yönetilebileceği bir alan mevcut olması büyük kolaylık sağlıyor. Cihazın güç düğmesi üzerinde bulunan parmak okuyucu sensör sayesinde, cihaz anlık olarak kullanıma hazır hale geliyor. Katlanabilir bir cihaz olduğundan dolayı kalınlığı büyük önem taşıyan cihaz; katlı değilken 5.4 mm, katlıyken ise 11 mm kalınlığa sahip.

Huawei firması her zaman kameraya oldukça önem gösteriyor. Mate X modeli ile birlikte katlanabilir özellik sayesinde ön ve arka kameranın birlikte rol oynadığını görmek mümkün hale geliyor. Bu da kullanıcılara oldukça farklı bir deneyim imkanı sunuyor.

Yeni nesil 5G teknolojisini desteklemek amacıyla en iyi çip seti üzerinde barındıran cihaz, aynı zamanda yeni teknolojiye ayak uydurabilecek bir pil ile de bizlere sunuluyor. Cihazın üzerinde “Super Charge” destekli 4500 mAh pil bulunuyor. Rakiplerine göre oldukça iyi bir hızlı şarj özelliği sunan cihazın adaptörü ile aynı zamanda MateBook cihazları da şarj edilebiliyor.

Huawei Mate X Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Mobil Dünya Kongresi sonrasında uzunca bir süre Huawei Mate X hakkında herhangi bir bilgi vermeyen firma, son zamanlarda bu konuyla ilgili daha çok bilgi paylaşır oldu. Eylül ayında çıkması beklenen cihazın şuanda son test aşamalarından geçirildiği teknoloji meraklılarına sunuldu. Test aşamalarında da sona yaklaşıldığı bildirildiği için sanırım bu süre çok da uzun sürmeyecek. Ancak Huawei tarafından tam olarak bir çıkış tarihi açıklanmadı.

Huawei Mate X Ne Kadar Olacak?

Huawei Mate X’in ilk fiyatı hakkında şuanda herhangi bilgi verilmiş değil. Ancak cihazın taşıdığı özellikler dolayısıyla diğer amiral gemilerden biraz daha yüksek fiyattan piyasaya giriş yapılabileceği tahmin ediliyor.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Çıkacak Telefonlar başlıklı makalemizde 2019, 2019 telefonlar ve galakxy note 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz