Google’a Göre Dünyanın En Nefret Edilen Youtuber’ı

Dünyanın en popüler arama motorlarından biri olan Google ‘ın yayınladığı veriler, genellikle belirleyici oluyor. Çünkü dünyanın hemen her ülkesinden internete bağlanan devasa bir kullanıcı kitlesi bulunuyor.

Google’ın bu derece popüler olması, arama motorunun algoritmasının güvenilir olduğu anlamına geliyor. Ancak şimdi, Google verilerinden ilginç bir sonuç çıktı. Google verilerine göre dünyanın en popüler YouTuber’larından biri olan PewDiePie, aynı zamanda dünyanın en nefret edilen YouTuber’ı. Peki 100 milyondan fazla abonesi bulunan Felix Arvid Ulf Kjellberg’den bu derece nefret edilmesinin nedeni ne olabilir?

En çok takip edilen YouTuber, aynı zamanda en nefret edilen YouTuber

Google'a Göre Dünyanın En Nefret Edilen Youtuber'ı

Google’da “most-hated YouTuber” isimli bir arama yaparsanız, karşınıza PewDiePie çıkıyor. Aslına bakacak olursak bu durum biraz garip, çünkü bu kadar nefret edilen bir kişinin aynı zamanda 100 milyondan fazla aboneye sahip olması, çok da mantığa yatkın bir şey değil.

Bu durumun altında PewDiePie’ın şöhreti, Google algoritmasındaki bir hata ve  PewDiePie’ın bazı içeriklerine karşı aldığı tepkiler yatıyor olabilir.

 

 

Bir kişiden nefret edebilmemiz için, öncelikle o kişiyi tanıyor olmamız gerekiyor. PewDiePie, dünyanın en popüler YouTuber’larından bir tanesi. Yani evet, hepimiz PewDiePie hakkında bir şeyler biliyoruz. Üstelik az öncesinde de belirttiğimiz gibi; PewDiePie, dünyanın en popüler YouTuber’larından bir tanesi. Yani Google algoritması, PewDiePie’ı “YouTuber” kelimesi ile ilişkilendirerek içerisinde YouTuber geçen her kelimede karşımıza çıkarıyor olabilir.

Google'a Göre Dünyanın En Nefret Edilen Youtuber'ı

Aslında PewDiePie’ın en nefret edilen YouTuber olarak karşımıza çıkmasının esas nedeni Google’ın algoritması olabilir. Çünkü kullanıcılar “the best YouTuber” (en iyi YouTuber), “coolest YouTuber” (en cool YouTuber) ve “dumbest YouTuber” (en aptal YouTuber) gibi aramalar yapıklarında da karşılarına PewDiePie çıkıyor.

Ancak PewDiePie’ın dünyanın en nefret edilen YouTuber’ı olmasının tek nedeni, Google’ın algoritması olmayabilir. Çünkü PewDiePie, ara ara ırkçı sözleri ve bazı kabul görmeyen davranışlarıyla da gündeme geliyor. Bu durum, PewDiePie’ın videolarına doğrudan dislike olarak geri dönüyor. Bu durum, 100 milyondan fazla aboneye sahip olduğunu düşündüğümüzde çok ciddi sayılara ulaşabiliyor.

 

Bir önceki yazımız olan TIME Dergisi Yılın Kişisini Açıkladı: Genç İklim Aktivisti Greta Thunberg başlıklı makalemizde 2019 yılının kişisi, Greta Thunberg ve Time dergisinin açıkladığı yılın kişisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz