Ana Sayfa Ne İyi Gelir Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler

0
16

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler

Soğuk algınlığı en çok rastlanan rahatsızlıklardan biridir şüphesiz. bu sebeple; sizlerden gelen sorular üzerine yaşanmış olan bu durumun evde doğal  ve bitkisel çözümlerini araştırdık.

Yetişkinlerde yılda Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler  2 ila 4 kere, çocuklarda ise yılda 8 ila 8 içinde soğuk algınlığı görülebilmektedir.

Soğuk algınlığı, genellikle zararsız bir hastalık olup boğaz, burun ve üst solunum yollarında hafifçe enfeksiyon olarak ta bilinir. Bu hastalığa rhinovirüs grubuna ilişkin virüsler çoğunlukla neden olsa da öteki virüsler de neden olabilmektedir.

Virüsler göze, burun deliklerine ağız yöntemiyle intikal ederler ve insanlara hapşurma, el sıkışmaları benzer biçimde temaslar, havlu paylaşımları, kapı tokmağı ve telefon şeklinde nesnelerden de rahatlıkla yayılabilir. Bu nedenle soğuk algınlığı geçiren birinin ve çevresindekilerin bilgili olması gerekmektedir.

Soğuk algınlığının belirtileri

Soğuk algınlığının belirtileri çoğu zaman virüs bulaştıktan 2 veya 3 gün sonra ortaya çıkmakta olup 7 ila 14 gün arasında sürmektedir. Bu belirtilerin başlıcaları; burun akıntısına, boğaz ağrısına, hapşırmaya, öksürüğe, yüksek ateşe, gözlerde kaşınmaya ve vücut kaşıntılarına yol açan rahatsızlıklardır.

Yaşadığınız vaziyet ile ilgili reçetesiz ilaçlar da belirtilerinizin geçici olarak azalmasını sağlayabilir ve vücudunuzdaki bu kırılmalarla birlikte, soğuk algınlığı geçireceğiniz zamanlarda bu tür doğal takviyeler kullanabilirsiniz.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Reçetesiz ilaçlardan ziyade, evde uygulayabileceğiniz bir çok bitkisel ve organik yöntem de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar nezdinde sizlere uygulayabileceğiniz bu çözümleri detaylı bir şekilde sıraladık.

 

1- Sarımsak

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler

Bir çok rahatsızlığa iyi gelen sarımsağın, boğaz enfeksiyonuna, diş ağrısına, ağız kokusuna da iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerden biri olduğu bilinmektedir. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri olan sarımsak, yaşamış olduğunuz durumun geçmesine de yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmayan sarımsak, hem de solunum açılmasına da yardımcı olup vücudunuzdaki toksinlerden arınmanız için de ideal bir destektir.

Yukarıda da belirttiğimiz rhinovirüs ve diğer bazı virüslere karşı antiviral özelliklere sahip olan allisin, ezilmiş, çiğnenmiş veya doğranmış sarımsakta yeterli derecede bulunmaktadır.

Evde uygulayabileceğiniz karışım için 1 tane ezilmiş sarımsağa az miktarda karanfil, 2 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve birazcık kırmızı biber tozu karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu karışımı belirtiler azalana kadar günlük olarak tüketebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise; 1 bardak suya 4 veya 5 adet doğranmış sarımsak ve karanfil ilave ederek kaynatmak ve peşinden bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp günde 2 ya da 3 kere içmek olacaktır. Ek olarak; sarımsağı salatalarda kullanabilir ve hatta ılık bir sütle beraber doğranmış olarak ta tüketebilirsiniz.

Sarımsağı ek olarak; geniz akıntısına, hemoroide (basura) ve sivilceye iyi gelmesi için kullanabilirsiniz.

2- Bal

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler

Bal, özellikle soğuk algınlığınız sırasında tahriş olmuş olan boğazınızın yatışmasına ve belirtilerinizin azalmasına yardımcı olabilir. Adet sancısına da iyi gelen ve balda bulunan yüksek miktardaki enzim ve gıda değeri, soğuk algınlığınıza yol açan virüsleri ve bakterileri öldürmeye destek verir.

Soğuk algınlığı için doğal ve bitkisel yöntemlerin başında gelen balın, antibiyotiklerden ziyade mukus salgısının azalmasına ve böylece çocuklarda da öksürüğün geçmesine yönelik deliller günden güne artmaktadır.

Balın bu kadar güzel özelliklerinin yanında her süre organik bal kullanmaya dikkat etmelisiniz. Marketlerde bulunan ve organik olmayan ballardan ziyade kaynağından kararlı olduğunuz ve güçlü karışımı olan balları kullanmanız diğer ballara nazaran daha etkili olacaktır.

Yapmanız gereken; 1 Tatlı kaşığı limon suyuna 2 tatlı kaşığı bal karıştırıp tüketmek olacaktır. Soğuk algınlığınızdan ve boğaz ağrılarınızdan kurtulmak için bu karışımı, her 2 saatte bir tüketebilirsiniz.

Tercih halinde ise; bir kaşık bal da yiyebilirsiniz. Çocuklara da yatmadan önce (2.5ml) bir tatlı kaşığı olmak üzere bal yedirebilirsiniz.

3- Zencefil

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler

Yapılan başka bir araştırmada; soğuk algınlığını geçiren bireylerde kullanılan zencefilin, vücut ısılarını sıcak tutmasını sağlayabilecek önemli özellikler barındırdığı da gözlemlenmiştir.

Ayak mantarına, ayak çatlaklarına ve diş eti şişmesine de iyi gelen zencefil, hem de bitkisel çözümlerin başında gelen antiviral, balgam söktürücü ve antiinflamatuvar özelliklerinden dolayı soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıkların tedavisinde de faydalı olabilmektedir.

Zencefili çiğ olarak gün içinde çiğneyebilir veya günde 3 kere olmakla birlikte çayını içebilirsiniz. Bunun için 2 su bardağı kaynamış suya, 1 yemek kaşığı doğranmış zencefil katıp 2 dakika kısık ateşte pişirebilir, peşinden de oda sıcaklığında 5 dakika demlenmesini bekleyerek hazırlayabilirsiniz. Daha sonra süzmüş olacağınız çayınıza biraz limon ve bal ekleyerek içebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise; zencefile birazcık karanfil ve tuz karıştırarak macun yapmaktır. Bu karışımı günde 2 kere ve yarım çay kaşığı olacak şekilde yiyebilirsiniz.

Zencefilin çok yönlü iyileştirme özelliğini; kulak ağrısına, mide bulantısına ve gastrite maruz kalmanız durumunda da alternatif bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

4- Tavuk Çorbası

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler

Bir çoğumuz, anne ve babalarımızdan soğuk algınlığı yahut grip geçirdiğimizde tavuk çorbasını içmemiz gerektiğini duymuşuzdur. Özellikle; ateş düşmesi için de uygulanan bu eski yöntemin doğruluğunu kanıtlayan araştırmaların bulunduğunu biliyor muydunuz?

Meydana getirilen araştırmada; tavuk çorbasının enkfesiyonlarla mücadelede önemli bir rol oynayan beyaz kan hücrelerine tesiri ve soğuk algınlığındaki belirtilere de hızlı bir halde etki ederek azalmasını sağladığı gözlemlenmiştir.

Yapacağınız tavuk çorbası, bununla beraber bir çok temel besini ve önemli vitaminleri de barındırmaktadır. İçinde bulunan sebzelerin ise; yüksek antioksidan özellikleri, iyileşme sürecinizi büyük bir ölçüde hızlandırabilir.

Dehidrastasyon giderici ve hızlı bir halde soğuk algınlığını atlatmanızı sağlayabilen tavuk çorbası için organik sebze ve tavuk kullanmaya özen göstermelisiniz.

5- Karabiber

Soğuk Algınlığına İyi Gelecek Doğal Çözümler

Baharatların önde gelenlerinden olan karabiber, bir çok sağlıklı özlelliklerinin yanı sıra içinde bulundurduğu antioksidan, antimikrobiyal ve gastroprotektif ( mide koruyucu ) şeklinde etkili olan bir çok bileşikle soğuk algınlığınızın geçişine de yardımcı olabilir.

Beraberinde öksürük ve boğazlarda yaşanılan problemlerin de üstesinden gelebilen karabiber, rahat nefes alabilmenizi sağlayarak iyileşmenizi hızlandırabilen güçlü besinler de barındırmaktadır.

Bunun için; bir bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı karabiber karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Burun akıntısı yaşamanız durumunda da yemeklerinizde de karabiberi kullanabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz