’de nasıl yazar olunur” diye google aramaları yaptınız ve çok doğru bir yere geldiniz. Sizlere adım adım anlatacağım bu süreci..:)

Neden Ekşi Sözlük’de Yazar Olmalıyım?

Neden Ekşi Sözlük’de Yazar Olmalıyım sormalısınız kendinize. “Ekşi Sözlük’den ne alırım” dan çok “oraya ne katkım olacak” sorusunu sormalısınız kendinize. Çünkü ekşi sözlük, her türlü konu ve kavram hakkında, kayıtlı yazarların yorumlarını içeren katılımcı sözlük tarzında ağ sayfası olup, web sitesi Türkiye’deki katılımcı sözlükler arasında en fazla toplam ve aylık tanım yapılan sitedir.

TANIM

Bir kavramın anlamını aydınlatma, açıklama ve belirleme işlemidir. Bir şeyin ne olduğunun belirtilmesidir. Bu işlem dil aracılığıyla olur ve bir yargı bildirir. Bu bedenle tanım, “…nedir?” sorusunun yanıtı olan önermedin Aristoteles’in deyişiyle tanım, özün araştırılmasıdır. Örneğin; “insan nedir?” sorusuna yanıt olarak verilen “insan konuşabilendir.” Önermesi bir tanımdır. bu tanımda, özne olan “insan” kavramı tanımlanan, yüklem olan “konuşabilen” kavramı tanımlayandır.

Bilmediğiniz şeylerin tanımını oradan öğrenirsiniz, ama tanımını bilmediğini konularda entry girmeniz durumunda ceza alırsınız. ( Her 5 yazardan 2 tanesi şikayet etme işini kendisine görev edinmiştir orada:) )

Ekşi Sözlük’de Nasıl Yazar Olunur?

Ekşi Sözlük’de için kayıt formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız.

Daha sonra Onay Listesine girmek için 10 entry girmek zorundasınız. Onay Listesine girmeyen yazar adayları 100 yıl geçse bile yazar olmaya hak kazanamazlar.

Yazacağınız enrtyler bilgilendirici, tanım içeren ve imla kurallarına uyuyorsa yazarlık süreciniz hızlanacaktır.

İMLA KURALLARI

Olmazsa olmaz denilen şeylerden biri de imla kurallarıdır. İmla kurallarına uymayan yazar adaylarının yazar olma süreci bayağı uzun olur. 5 sene bekleyen çaylak gördüm, imla kurallarına uymayan. Ve entryleri düzenledikten kısa süre sonra yazar oldu.

10 entry sonrası yapmanız gerekenler;

  • Sürekli aktif olmak.
  • Yazarların entry’lerini oylamak. ( Yukarı/Aşağı ok işaretleriyle)
  • Bilgilendirici ve yazarlar tarafından favorilere alınıp, olumlu oy kullanacakları entry girmek.

İşte tek yapmanız gerekenler bunlar. Bu kurallara uyduğunuz takdirde maksimum 5 ay içinde yazar oluyorsunuz.

Denenmiş ve olumlu sonuçlanmıştır.

yolunda başarılar diliyorum. Aklınıza takılan soruları konu altında sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz