Dreamweaver (Dreamweaver Dersleri Resimli Anlatım)

Bu yazımızda sizlerle  için gerekli olan ilk adımları ve bir kaç kısa bilgiyi aktarmaya çalışacağız. Öncelikle adobe dreamweaver cc versiyonunu kullanacağımızı belirteyim. Bu program aracılığı ile için gerekli olan site tanımlama fonksiyonları ile işe başlayalım. Sitenizi tasarlayıp tüm ayarlamaları bitirdikten sonra localdeki dosyalarınızı bir hosting şirketinden alacağınız paketlerle ve hesap bilgileri ile internet dünyasına girmemenize hiç bir sebep yok.

Dreamweaver Site Yapımı için Site Tanımlama

İşin başında belirtelim. Dreamweaver’ da bir web sitesi yapmaya başlamadan önce öncelikle bir site tanımlama yapmanız gerekir. Site / Yeni Site menü komut yolunu uygulayın. Ardından karşınıza bir panel gelecektir.

Dreamweaver Site Yapımı| Site Yapım Dersleri

Bu panelde iki önemli bölüm vardır. Birisi site adını yazdığınız alan ve diğeri ve en önemlisi hazırlayacağınız Web Sitesinin dosyalarının geçici olarak nerede depolanacağının belirleneceği Yeni Site Klasörü isimli url alanıdır. Ben masaüstünde “yenisite” isimli bir klasör oluşturdum ve bundan sonra yapacağım tüm işlemler, oluşturacağım tüm sayfalar, ekleyeceğim tüm resim ve videolar bu klasörün içerisine otomatik olarak yüklenecektir.

Dreamweaver Site Yapımı| Site Yapım Dersleri

Dreamweaver Site Yapımı| Site Yapım Dersleri

Şimdi bir örnekle görelim. Bir HTML sayfa oluşturduk ve ardından bir resim ekledik. Bu sayfaya eklediğimiz resim ilk başta geçici URL alır, ancak Dosya / Kaydet komutunu uygularsanız göreceksiniz ki karşınıza Farklı Kaydet penceresi ile oluşturduğunuz “yenisite” isimli klasörü göstererek kaydetmenizi sağlayacaktır. Bu durumda hem index.html sayfası hem de index sayfasına eklediğiniz resim “yenisite” isimli klasöre yüklenmiş olacaktır.

Dreamweaver Site Yapımı| Site Yapım Dersleri

Dreamweaver CC ile Gelen Yenilikler

Dreamweaver daha önceki sürümlerinde daha görsel tasarımlara imkan sağlarken, Adobe Dreamweaver CC versiyonu ile birlikte daha çok kod yazan ve daha çok tasarımcılar için geliştirilmiş ekranları sunmuş kullanıcılarına. Bu nedenle daha önceki versiyonlarda gördüğünüz panel kalabalıklarını Dreamweaver CC‘ de görmek mümkün değil. Yeniliklerin en başında gelen görsel değişiklik bu aslında. Önceki versiyonlara alışan arkadaşlar elbette CC versiyonuna geçtiklerinde bu anlamda farklılığı görebileceklerdir. Daha sonraki yazılarımızda ve dreamweaver derslerinde tekrar görüşmek dileğiyle. Hoş çakalın.

Kaynak: Bilgisayar.name

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz