Cloudflare Ücretsiz CDN ve Güvenlik Servisi

Cloudflare, genel anlamda web siteleri için güvenlik ve CDN hizmeti sağlayan bir servistir. Cloudflare bünyesinde ücretli ve ücretsiz paketler sunmaktadır. Diğer CDN hizmetlerine göre avantajı; ücretsiz sürümünün dahi ortalama bir web sitesi için oldukça yeterli olmasıdır. Bizler de Atlihans olarak ücretsiz CDN servisleri arasında Cloudflare hizmetini öneriyoruz.

Cloudflare, dünya üzerinde birçok site tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sık kullanımın arkasında elbette uzun yıllardır edinilen tecrübeler ile sürekli olarak gelişen bir firma yatmaktaktadır. Kullanılabilecek başka CDN servisleri de elbette vardır. Hatta ilerleyen dönemlerde Web Tasarım kategorisi altında bu servislere de değineceğiz.

Cloudflare; DDos saldırıları, SQL Injection açıkları, spam olarak yapılan yorumlar, kopya içerik gibi birçok alanda web siteniz için gerekli olan korumayı sağlayan bir hizmet sunmaktadır. Ayrıca sunucunun DNS çözümleme kısmında aktif olarak rol alarak, sunucunuz üzerindeki yükü hafifletir. Ayrıca ortalama bir web sitesi için bunları yapabilmek için ücretsiz planı bile yeterli gelecektir.

Cloudflare Ne İşe Yarar?

Ücretsiz veya ücretli paketlerden herhangi birinden yararlanmanız halinde Cloudflare’in size sunduklarına biraz daha detaylı bir şekilde değinmek istiyorum.

Web siteniz ile Clodflare hizmetinden yararlanmanız halinde ücretsiz bir şekilde CDN hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Bu hizmet ile Cloudflare’in dünya üzerinde bulunan her sunucusuna erişim sağlayabiliyorsunuz. Cloudflare web sitenizin yapısını kendi sunucuları ile ön belleğe alıp, daha sonrasında web site ziyaretçilerinize sunuyor. Bu sayede eeb sitenizin trafik kullanımında dişe dokunur bir azalma gözlenebiliyor. Hafifleyen sunucu yükü ile birlikte web site barındırıcınız ile alakalı yaşayabileceğiniz sorunlar da oldukça azalıyor.

Sunucunuz her ne kadar güvenli olursa olsun bazı saldırılara karşı güvenliği sağlayamayabilir. Özellikle geniş çaplı yapılan DDos saldırıları karşısında birçok sunucu çaresiz kalmaktadır. Birden çok noktadan sitenize yüksek miktarlarda trafik yönlendirildiği takdirde, sunucunuz çökecektir ve web sitenizin yayını da dolayısıyla duracaktır. Cloudflare, DDos saldırıları karşısında oldukça güzel bir güvenlik hizmeti vermektedir. Sitenize eğer şüpheli bir trafik akışı gözlemlenirse, zararlı olabilecek trafiğin kaynakaları engellenerek tedbir alınacaktır. Eğer çok büyük bir DDos saldırısı söz konusuysa “I’m under attack” modunu aktif ederek sitenizin trafiğini inceleyip şüpheli trafikleri engelleme imkanınjz bulunmaktadır. Ancak bu mod aktif hale getirildiğinde web sitenize girmek isteyen kullanıcılar 5 saniye süre bekleyilecektir. Bu bir dezavantaj olarak listelenebileceği gibi ücretsiz hizmet göz önüne alındığında kabul edilebilir olarak görülür.

Cloudflare, web siteniz için güvenlik duvarı hizmeti de vermektedir. Hizmetten yararlanan bir web sitesi saldırı alırsa, bu şüpheli kaynaklar veri tabanına kaydedilir. Bu sayede Cloudflare hizmetinden faydalanan 6 milyonu geçen web sitesinde de aynı tehdit için bir güvenlik duvarı oluşturulmuş olur. Ayrıca bu sistem “SQL Injection” adı verilen veri tabanı açıkları için de bir güvenlik önlemi alıyor diyebiliriz.

Cloudflare, web siteniz için hız konusunda da yararlar sağlamaktadır. Gerekli hız optimizasyonlarınj yapmadıysanız bile web sitenizde bulunan HTML, JavaScript vb. kod yapılarını kendi bünyesinde bulunan sunucularda sıkıştırarak kullanıcılara o şekilde sunmaktadır. Bu sayede ister istemez web sitenizin açılış hızında bir artış söz konusu olacaktır.

Cloudflare, bu hizmetlerin yanında aynı zamanda spam yorum koruması, ücretli veya ücretsiz SSL sertifikası temini, içerik koruması gibi hizmetler de vermektedir. Hizmetlerin çoğundan ücretsiz olarak yararlanabilmeniz yanında ücretli olarak da bu hizmetlerin kapsamı genişletilebilmektedir. Ancak ortalama bir web sitesi için ücretsiz paketin hayli yeterli olduğunu tekrardan belirtmeliyim.

 

Bir önceki yazımız olan Dreamweaver Site Yapımı| Site Yapım Dersleri başlıklı makalemizde atlıhan, ay dijital medya ve dreamweaver site yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz