Ana Sayfa Seo Backlink Alımında Dikkat Edilecekler

Backlink Alımında Dikkat Edilecekler

0
66
backlink
backlink

Alımında Dikkat Edilecekler

Backlink Alımında Dikkat Edilecekler
backlink

Google’ın algoritmasına göre sitenize gelen linkler alan adı bazında incelenmekte ve Google her link için sitenizin değerini yükseltmektedir.

Bir sitenin veya sayfanın otoritesi önemli bir unsurdur. Birkaç yüksek otoriteye sahip link düşük kaliteli sitelerden alınacak yüzlerce linkten daha değerlidir. Otorite sahibi site güvenilir adrestir. Kullanıcılar o adrese güvenir, sektör uzmanları güvenir, diğer siteler güvenilir ve arama motorları güvenir. Bu adreslerden alınabilecek linkler her zaman çok daha önemlidir.

Otorite sahibi bir sitenin büyük bir yayıncı olmasına gerek yoktur. Niş odaklı bir site veya blog sahibiyseniz kendi alanınızda yüksek kaliteli, uygun içeriğe sahip bir kaynak bularak oradan link almaya çalışabilirsiniz.

Eski sitelerden alınabilecek backlinkler yeni sitelerden alınacak backlinklerden daha değerlidir.

Bulunduğunuz nişte yer alan uygun sitelerden alınacak linkler ilgisiz alakasız sayfalardan alınacak linklerden çok daha değerlidir. Bazı insanlar rakip durumda olduğunuz sitelerden alınacak linklerin de ekstra değere sahip olduğunu ifade etmektedir.

Düşük kaliteli sitelerden alınacak linkler arama görünürlüğüne çok fazla katkı sağlamaz. Hatta bu siteler uygunsuz yollara ve taktiklere başvurursa sitenize zarar verebilir.

 

Bir sayfanın ana metni içerisinde bulunan linkler

Bir sayfanın ana metni içerisinde bulunan linkler bileşenlerde veya menüde bulunan linklerden çok daha değerlidir.

Bir site meta etiketiyle size link vermişse onların site otoritesi size aktarılmış olmayacaktır. Bazı yayıncılar dışarıya giden linkleri otomatik olarak olarak tanımlarlar. linkleri tanıtım yazıları, ücretli yazılar veya bu tür içerikler için kullanmalıdır.

Birden fazla siteden alınabilecek linkler her zaman değerli görünür. Eğer bir siteden sürekli olarak size link geliyorsa bunun sakıncalı yönleri olduğunu bilmelisiniz.

Yukarıdaki maddeye ek olarak ifade etmek gerekirse 301 yönlendirmesiyle yönlendirilecek olan linkler herhangi bir değer kaybetmezler.

Çapa metinleri Google’ın sitenize verdiği değeri farklı hale getirebilir. Ana sayfanıza veya hakkında sayfasına bir link geliyorsa çapa metni marka adınız olmalıdır. Ana sayfaya verilen ve bir tanımlamayla eklenen linkler manipülasyon olarak nitelendirilebilir.

Sitenize gelecek ve ana sayfaya yönlendirilmeyecek linklerde mutlaka tanımlayıcı çapa metinleri yer almalıdır.

Bir sayfanın üst kısmında yer alan linkler

Bir sayfanın üst kısmında yer alan linkler daima diğerlerinden daha değerli olacaktır.

Uzun ve vadesi geçmeyecek bir içerikte yer alan linkler her zaman kısa ve haber odaklı yazılardan çok daha kıymetlidir.

Birçok insan .edu veya .gov uzantılı adreslerden alınan linklerin daha değerli olduğunu düşünmektedir. Bunun temel sebebi bu adreslerin yüksek otoriteye sahip olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan En Önemli SEO Metrikleri başlıklı makalemizde Aram motoru optimizasyonu, arama motoru kayıt ve hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz