15 Temmuz‘da Neler Oldu?

 

nedir? darbe teşebbüsü gecesi hakkındaki bilgileri haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Fethullahçı Terör Örgütü’ne bağlı olan askerlerin ’da kalkıştığı darbe teşebbüsü halkın ve güvenlik güçlerinin büyük direnişi neticesi engellendi. 2016 seneninde yaşanan hain darbe teşebbüsünde başta İstanbul olmak üzere yüzlerce şehit verildi. gecesi ile ilgili merak edilen bilgileri ayrıntılı olarak atlihans.com’dan sizlere aktarıyoruz.

15 Temmuz nedir, o gecede ne oldu? 15 Temmuz darbe gecesi hakkındaki bilgiler araştırılmaya devam ediliyor. Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bağlı askerlerin gerçekleştirmeye çalıştığı hain darbe teşebbüsünde 248 asker, polis ve sivil yurttaş şehit düştü. Halkın büyük mücadelesiyle beraber 15 Temmuz darbe teşebbüsü bertaraf edildi. Şehit Astsubay Ömer Halisdemir, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi’yi vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren isim olmuştur. Onlarca kişinin şehit düştüğü 15 Temmuz gecesi hakkındaki ayrıntılı bilgileri karar.com’dan görebilir, detaylı izahları inceleeybilirsiniz.

 

15 TEMMUZ DARBE TEŞEBBÜSÜ HAKKINDA BİLGİLER

İki sene önce bugün, 15 Temmuz’da, Türkiye politik tarihinin en ağır saldırısı yaşandı. Tarih yapıcı milletimiz, Anadolu’daki bin yılı süresince hiç şahit olmadığı, en alçak hıyanet teşebbüsü ile karşı karşıya kaldı. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üzerinden ülkemize açık bir saldırı yapıldı. Elli yıl boyunca Batılı istihbarat örgütleri tarafından devlet içine yerleştirilen bir terör örgütü, Türkiye Cumhuriyeti’ni rehin almaya çalıştı.

HEDEF İŞGAL VE İÇ SAVAŞ

Hedef; Reisicumhur Erdoğan’ı devirip, devleti işlemez hale getirmek, hemen peşinden milleti birbirine kırdırmak ve Türkiye’yi parçalamaktı. Türkiye, darbe görünümlü işgal ve iç savaş senaryosu ile yüz yüze kaldı. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın parçalanması gibi bir yok oluşa mahkum edilmek istendi. Suriyeleştirme süreci başlatılıp, FETÖ üzerinden “Türkiye cephesi” açılacaktı.

SUİKAST, İNFAZ, TOPLAMA KAMPI

Tanklar kışlalardan çıkmış, silahlı güç içindeki vatan hainleri sokaklara salınmış, köprüler tutulmuş, ülkenin Reisicumhur için suikastçiler gönderilmiş, binlerce kişilik infaz listeleri hazırlanmış, on binlerce insan için toplama kampları belirlenmişti. Milletin Meclisi bombalanmış, sivil insanlar tanklarla ezilmiş, sokakta insanlar mermi yağmuruna tutulmuş, bir kırım başlatılmıştı.

 

BİR MUCİZE MEYDANA GELDİ

Fakat onların hesap edemediği bir mucize meydana geldi. Milletimiz birkaç saat içinde vatan ekseninde birleşti. Türkiye’nin her köşesinde yüzbinler sokaklara aktı. Kitleler tanklara, kurşunlara karşı yürüdü. Yaşlılar, gençler, kadınlar kurşunlara alan okuyor, tarih değiştiriyordu. Ulus Çanakkale ruhu ile yine ayağa kalkmıştı.

 

DEVRİM YAŞANIYOR İŞGALCİLER ŞOKTA

Darbeciler de, onları yöneten global efendileri de şoktaydı. Reisicumhur Erdoğan’ın çağrısıyla milyonlar Türkiye’nin yazgınına el koydu. Darbe ve işgale karşı bir devrim gerçekleşiyor, bir yazılıyordu. O gece, yüz sene mücadelesi birkaç saate sığdırıldı. O gece bütün Türkiye’de; selalarla kendine gelen, ezanla dirilen, dualarla savunan bir ulus vardı.

 

ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI

15 Temmuz gecesi Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla alanlara akın eden milyonlarca yurttaş, darbe teşebbüsünün başarıyla püskürtülmesinde ehemmiyetli bir rol oynadı.
16 Temmuz’a girilen ilk dakikalarda Reisicumhur Erdoğan, Marmaris’te medya üyelerine darbe teşebbüsüne ait olarak izah yaptı. Darbe teşebbüsünün ulusal isteme yönelik bir ayaklanma hareketi olduğuna dikkati çeken Reisicumhur Erdoğan, kalkışmaya karşı halkı alanlarda toplanmaya çağrı etti.

 

DEMOKRASİ NÖBETLERİ

İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Atatürk Hava meydanı, Sabiha Gökşen Hava meydanı, Taksim Alanı, Şehir Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TRT gibi kritik noktalara akın eden yurttaşlar, darbecilere karşı bedenlerini siper etti.

FETÖ üyelerinin darbe teşebbüsünün başlatıldığı Ankara’da ise en ehemmiyetli adresler yurttaşlar tarafından dolduruldu. Bu noktalar arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Ulus Meclisi, Genelkurmay Başkanlığı, MİT ve Kızılay da bulunuyor.

15 Temmuz’un hemen peşinden darbe teşebbüsü başarıyla püskürtülürken, 81 şehirde 7 gün 24 saat süresince demokrasi nöbetleri sürdürüldü. İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde eş vakitli olarak bir hayli etkinlik tertip edirken, 81 şehrin tamamında vatandaşların katıldığı demokrasi nöbetleri tarihe geçti.

SİMGE NOKTALAR

Demokrasi nöbetleri boyunca darbe teşebbüsünün en yoğun olarak yaşandığı şehirlerin başında gelen İstanbul’da milyonlarca vatandaş sokakları boş bırakmadı. Günler süren nöbetlerde şehrin bir takım noktaları simge hale gelirken, mevcut tablo tüm kazalarda de aynı heyecanla yansıdı.

 

İSTANBUL: 15 Temmuz gecesi tertip eden darbe teşebbüsünün geri püskürtülmesinde büyük rol oynayan Türk halkı sokaklarda demokrasi nöbetlerini sürdürürken, milyonların toplandığı İstanbul’da alanlar boş bırakılmadı. Taksim Alanı, Reisicumhur Erdoğan’ın Üsküdar Kısıklı’daki konutunun önü, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının etrafı, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü başta olmak bir hayli kaza alanında demokrasi nöbetleri ara vermeden olarak günlerce sürdü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz’dan sonra FETÖ darbe teşebbüsüne karşı demokrasi nöbeti tutan yurttaşlara, şehrin bir hayli meydanında kurulan mobil büfeler aracılığıyla sıcak yemek, azık, su ve meyve suyu ikram etti

 

15 TEMMUZ GAZİLERİ YAŞADIKLARINI ANLATTI

Konya’nın Beyşehir ilçesinde tertip eden programda, 15 Temmuz gazileri hain darbe teşebbüsü gecesi yaşananları anlattı.

Fetullahçı Törer Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) darbe teşebbüsü sırasında yaralanan gaziler Enes Alacayaka, Zafer İpek ve Gökmen Yılmaz, Beyşehir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nün organizasyonu ile Beyşehir Şehit Türkan Tekin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda, vatandaşlar ile talebe ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Gazi Enes Alacakaya, 15 Temmuz’un Türk milleti için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Katılımcılara o gece yaşadıklarını anlatan Alacakaya, mazlumlara silahlar ve tanklarla işkence eden zalimlerin darbeye karşı koyan halka kafa, göz, boyun, kol demeden neresi gelirse vurduğunu anlatarak, “Külliyenin duvarında saf tutarak namaza Fetih suresiyle başladık fakat bu hainlerin namaza da saygısı yoktu. Namaz sırasında üzerimizden daimi alçak uçuş yapıyorlardı. Secdeye kapandığımız sırada çok şiddetli bir patlama sesi geldi. Sesin şiddetiyle secdede şahadet getirdim. Fakat korkmadık, şahadet aşkıyla şahadete yürüdük. Bazılarımız şehit, bazılarımız gazi oldu” dedi.

 

Gazi Gökmen Yılmaz ise, o gece TRT binasının önüne gittiğini anlatarak, ”Binanın önündeki askerlerin yurttaşlara karşı tutumu karşısında dayanamayarak bir şeyler yapmam gerekiyordu. Ve orada askerlerin başında bulunan rütbeli bir komutana müdahalede bulundum. Onun üzerine 20-30 kadar asker beni linç etmişler, sonrasını anımsamıyorum”diye konuştu. Gazi Zafer İpek de, ”O gece İstanbul’da Vatan Caddesine çıkmıştım. Tanklar emniyet müdürlüğüne doğru ilerliyorlardı. İlerleyen bir tankın üzerine çıkmıştık. Tankın üzerinde askerle tartışmaya başladım. O sırada tüfeğin dipçiğiyle bana vurarak beni tanktan aşağıya attı ve tankın kenarlarına çarparak yere yuvarlanarak yaralandım” ifadelerini kullandı. Gaziler, konuşmalarında “Bizim gidebileceğimiz başka bir ülkemiz yok. Bu vatana hep birlikte sahip çıktık, çıkacağız” ifadelerini kullanırken, 15 Temmuz’un unutulmamasını ve unutturulmamasını istedi. Bu yüzden kazadaki programa katıldıklarını belirten gaziler, bu tür programlara katılmaya devam edip 15 Temmuz’a anlatmaya devam edeceklerini sözlerine ilave etti.

 

15 TEMMUZ’DA 7’DEN 70’E ŞEHİT DÜŞTÜLER

Fetullahçı Terör Örgütü’nce (FETÖ) 15 Temmuz’da gerçekleştirilen hain darbe teşebbüsünün üzerinden bir sene geçmesine karşın kaybedilen canların acısı bir gün önce gibi belleklerde yerini savunuyor.

İstanbul’da o hain gece her yaştan, her meslekten vatanperver, istiklali, istikbali ve bayrağı için Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa çıktı ve bir an dahi duraksamadan vatanını savunmak için darbecilere karşı mücadele etti. Kadını erkeği, çoluğu çocuğu ile o gece tek yürek olan Türkiye, hain darbeyi bastırdı ancak 250 vatan evladı da şehit düştü.

Hain darbe teşebbüsünü durdurmak için tanklara ve helikopterlerin yağdırdığı kurşunlara gövdesini siper eden İstanbullu vatanseverler en büyük can kaybını 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Çengelköy, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin önü ve Atatürk Havaalanı’nda verdi.

O gece, 15 yaşında olan Halil İbrahim Yıldırım’dan 16 yaşındaki Abdullah Tayyip Olçok’a, hane hanımları Türkan Türkmen Tekin ve Ayşe Aykaç’tan akademisyen İlhan Varank’a, fotomuhabiri Mustafa Canbaz’dan reklamcı Erol Olçok’a kadar pek çok kişi şehitlik mevkisine erdi.

Şehit Ömer Halisdemir’in son görüntüleri

-“DARBENİN EN GENÇ ŞEHİDİ”

FETÖ’nün darbe teşebbüsü esnasında Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Müdürlüğü önünde hayatını kaybeden 15 yaşındaki işçi Halil İbrahim Yıldırım, en genç şehit olarak kayda geçti.

Şanlıurfalı 5 çocuklu bir ailenin erkek çocuğu olarak dünyaya gelen Yıldırım, İstanbul Bayrampaşa’da zorlu bir hayat mücadelesinin içerisinde gözlerini dünyaya açtı.

Eğitim hayatını ortaokulda sonlandırmak zorunda kalan ve bir oto galeride çalışmaya başlayan Halil İbrahim, darbe teşebbüsünün yaşandığı gece yakın arkadaşlarıyla semtte oturup, çay içiyordu.

Saat 23.00’te eve giden Yıldırım, darbe teşebbüsünü televizyondan öğrendi.Babasıyla sokağa çıkan ve Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne giden Yıldırım, burada açılan ateş neticeninde babasının yanında şehit oldu.

“Darbenin en genç şehidi” olarak şehitler arasındaki yerini alan Halil İbrahim Yıldırım’ın cenazesi, Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi.

15 Temmuz’dan yeni görüntüler: Böyle alıkonuldu

BABA-ERKEK ÇOCUK OLÇOK’LAR YAN YANA ŞEHİT OLDU

Darbenin en genç şehitlerinden bir ötekisi de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 16 yaşında yaşamını yitiren lise öğrencisi Abdullah Tayyip Olçok oldu. Reklamcı Erol Olçok (54) ile erkek çocuğu Abdullah Tayyip Olçok, FETÖ üyelerinin köprüde halka ateş açması sırasında şehit oldu.

Darbe teşebbüsünün yaşandığı gece Altunizade’deki evinde olan Erol Olçok, kendisiyle köprüye gitmek isteyen erkek çocuğuna ısrarla “Evde kal” diye konuştu.Ancak Abdullah Tayyip, babasının ısrarına aldırmayarak, darbecilere karşı onunla yan yana mücadele etmek için köprüye gitti.

Olçok, Kısıklı’daki kalabalığa daimi moral verip, “Bu vatan bizim, kimse bu vatanı bizden alamaz. Köprüde mesele büyük arkadaşlar, orayı almamız gerekli.” diyerek, yurttaşları köprüye yönlendirdi.

Köprü üstünde daimi bir sağa, bir sola koşarak kalabalığa moral veren Erol Olçok, kol kola yürüyen gençlerin önünde sanki pervane olmuşcasına, “Yürüyün arkadaşlar, yürüyün. Allah bizimle beraber. Milyonlar geliyor arkanızdan.” diyerek herkesin kenetlenmesini sağladı.

Erol Olçok ve erkek çocuğu Abdullah Tayyip, darbeci askerlerin açtığı ateş neticesi hayatlarını kaybetti.Olçok ile erkek çocuğu Abdullah Tayyip’in cenazeleri, Karacaahmet Kabirliği’na yan yana defnedildi.

Türkiye’de politik iletişim kampanyalarının duayeni olan Erol Olçok’un 2007’de yaptığı “Durmak Yok Yola Devam”, 2011’deki “Aynı Yoldan Geçmişiz Biz” kampanyaları ile 2014’de “Bayrak”, 2015’de Cumhurbaşkanlığı “Fors” filmleri, milletin belleklerinde unutulmaz yer edindi. Erol Olçok, evli ve 3 çocuk babasıydı.

-ÜNİVERSİTE TALEBELERİ DE ŞEHİT OLDU

Üniversite talebesi 20 yaşında olan Mustafa Direkli, darbe teşebbüsü esnasında Orhanlı Gişelerinde şehit oldu. Okan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü 2. sınıf talebesi Direkli, darbe teşebbüsünü öğrendikten sonra arkadaşlarıyla Sabiha Gökçen Hava meydanı’na gitmek için yola çıktı.

Direkli, Orhanlı Gişeleri’nde kendilerini engellemeye çalışan darbeci askerlerin açtığı ateş neticesi şehit oldu.Şehidin cenazesi, Şanlıurfa’da toprağa verildi.

Daha 20 yaşında olan Burak Cantürk ise FETÖ’nün darbe teşebbüsü esnasında Çengelköy’de şehit oldu. Tatil dönemlerinde Çengelköy’deki bir kurufasulyecide garsonluk yapan Balıkesir Üniversitesi İşletme Bölümü 2. Sınıf talebesi Cantürk, darbe teşebbüsünün yaşandığı gece, babası ve kardeşiyle otomobile bindiği sırada açılan ateş neticesi sırtından vuruldu.

Ümraniye’de hastaneye götürüldüğü sırada babasının kucağında şehadet getirdikten sonra yaşamını yitiren Cantürk’ün cenazesi, Karacaahmet Kabirliği’nda toprağa verildi.

Bir önceki yazımız olan Osman Gazi | Diriliş Osman başlıklı makalemizde Diriliş, Diriliş Osman ve Diriliş Osman Ne zaman başkayacak hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz